Kifulladt az SCO Linux-ellenes jogi hadjárata
[GROKLAW/HWSW] Gyakorlatilag ártalmatlanná vált az SCO Group Linux-ellenes hadjárata, miután Brooke Wells, Utah állam egyik bírója a kereset több mint 180 pontját elutasította, így azok még a tárgyalás szakaszába sem jutottak el. Az IBM ellen még 2003-ban indított per összesen 294 vádpontot tartalmazott eredetileg, amelyek jogosságát az IBM vitatta. Wells június végi határozata szerint az SCO egyszerűen nem mutatta meg, hogy a vitatott pontokban valójában mivel is vádolja az óriásvállalatot.
Elég volt
A határozat alapján az SCO szándékosan nem határozta meg pontosan, hogyan sértette meg az IBM a szellemi tulajdonát, mikor a vád szerint UNIX forráskódot és egyéb know-how-t engedett a Linux operációs rendszer fejlesztéseibe átszivárogni. Ezzel szemben az IBM-től várta el, hogy vallja be, hogy több százmillió sort kitevő UNIX kódbázisából -- amely több operációs rendszer (AIX, Dynix) számtalan változatát tartalmazza -- mely részek kerülhettek be a Linux szintén tetemes méretű kódjába.
Wells bíró hasonlatként azt írja: "Ha valakit megállítanak és lopással vádolnak meg, miután kisétált a Neiman Marcusból [divatüzlet], elvárná, hogy végeredményben megmondják, mit lopott el. Abszurd lenne, ha a biztonsági őr azt mondaná a gyanúsítottnak, 'tudod mit loptál el, én nem mondom meg'. Vagy egyszerűen odaadná a Neiman Marcus teljes készletének katalógusát, és azt mondaná 'itt van valahol, keresd meg magad'".
A bíró azután hozta meg döntését, hogy közel másfél éve utasította az IBM-et, teljes AIX és Dynix kódbázisát bocsássa az SCO rendelkezésére, hogy utóbbi cég elemezni tudja azt. Wells szerint az SCO ezután sem volt hajlandó megfelelően specifikálni vádjait, ezért lehetővé tette az IBM száméra, hogy több mint 180 pontot semmissé tegyen a vádiratból.
Az SCO-sztori
Az SCO még 2003 tavaszán nyújtotta be keresetét a mainframe-jeiről híressé vált IBM-mel szemben, azt állítva, hogy a vállalat megsértette a UNIX System V operációs rendszerrel kapcsolatos jogait azáltal, hogy az abból származó ismereteit linuxos fejlesztésekhez is felhasználta. A kártérítési követelés nem kevesebb mint 5 milliárd dollárra rúgott.
OSRM |
A Linux ellen intézett jogi támadásnak is értékelhető ügy hozta létre a Open Source Risk Management (OSRM) vállalatot, amely minden Linux-felhasználó számára jogi védelmet kínál -- természetesen pénzért. Az OSRM azt állítja, hogy fél éven keresztül tanulmányozta a Linux 2.4 és 2.6 kernel forráskódját, és nem talált jogilag kifogásolható részleteket. |
Több mint két évvel ezelőtt nyilvánosságra került egy levél és néhány részlet, melyek rávilágítottak arra, hogy a szálakat talán a Microsoft mozgatja. Egy e-mail alapján ugyanis a Microsoft tőkéhez segítette az örökké nehéz anyagi helyzetben lévő SCO-t, mikor befektetőket mutatott be a cég vezetőinek. Szintén érdekes, hogy 2003-ban a Microsoft 16,6 millió dollárt fizetett az SCO-nak a System V használati jogaiért -- az összeg a vállalat akkori éves bevételének több mint ötödét tette ki.
A szándékos bizonytalanságkeltés ellenére a Linux évek óta a leggyorsabban növekvő szoftverplatform, a beágyazott rendszerektől kezdve okostelefonokon át a szerverekig. Ezek közül leglátványosabb előretörés a szerverek terén figyelhető meg, ahol a Linuxszal szállított gépek értéke tavaly 5,3 milliárd dollárt tett ki, több mint 23 százalékkal múlva felül az előző évit, és meghaladva az egész piac 10 százalékát -- állítja az IDC. Hasonló jelenség figyelhető meg Magyarországon is, ahol a linuxos kiszolgálók a windowsos gépek több mint negyedét teszik már ki, forgalom és volumen alapján egyaránt.