Az európai versenyjogi biztos rászállna a telekom cégekre
[The Wall Street Journal/HWSW] Vizsgálatot indítana az európai távközlési piacon Neelie Kroes, az Európai Unió versenyjogi biztosa. Kroes egy párizsi üzleti konferencián beszélt elképzeléseiről. A lépés egyelőre nem hivatalos, Kroes ugyanakkor elszántáságáról biztosította az egybegyűlteket.
A versenybiztos, akinek pozíciója rettegett a jelentős piaci erővel bíró vállalatok számára, jövőre tervez hivatalos vizsgálatot indítani az európai telekommunikációs piac helyzetével kapcsolatban, ami súlyos bírságokat és szabályozási lépéseket is vonhat maga után. A biztosság erőforrásait jelenleg az energia- és bankszektorok kötik le, ám az ezekkel kapcsolatos munka év vége előtt lezárulhat, így Kroes csapata a telekom felé fordíthatja tekintetét.
A kontinens telekommunikációs piacának működését és a hatósági szabályozást több ízben kritika érte az utóbbi időben. Elemzők és a kisebb erejű piaci szereplők szerint a verseny szempontjából továbbra is egészségtelen méreteket ölt a koncentráció. Az EU által korábban közzétett jelentés szerint 25-ből 20 tagállamban átlagosan 8,3 százalék az alternatív szolgáltatók részesedése. Ez elégtelen versenyhez, végeredményben pedig kevesebb, alacsonyabb színvonalú, és drágább szolgáltatáshoz vezet.
A Strategy and Policy Consultants (SPC) statisztikai elemzése szerint az elégtelen versenyhelyzet következtében az európai országok, így köztük Magyarország is hatalmas összegű telekommunikációs beruházásoktól esnek el. A pontozásos rendszer alapján a legfejlettebb piaccal az Egyesült Királyság rendelkezik, míg a legrosszabb helyzetben a Deutsche Telekom által dominált Németország van.
Kroes mellett Viviane Reding információs társadalmi és médiabiztos felel az európai telekom szektor állapotáért, aki alá a nemzeti hírközlési hatóságok működésének és a helyi törvénykezések felügyelete is tartozik. Reding nevéhez fűződik a mobilszolgáltatók nem rég roaming-díjszabályozással való ijesztgetése is, aminek következtében számtalan vállalat, így hazánk két szolgáltatója, a T-Mobil és a Pannon is önkéntesen a barangolás díjainak csökkentése mellett döntött.