Azonnali üzenetküldők a vállalatoknál: kockázatok és mellékhatások
Egyre több vállalatnál használnak azonnali üzenetküldőket -- pl. MSN Messenger, Skype -- a belső kommunikációra, de a dolgozók is sokszor telepítik egyik vagy másik klienst, hogy munka közben is kapcsolatban lehessenek barátaikkal, családtagjaikkal.
Hasznosak, de kockázatosak is
Az IM-programok egyre fontosabb szerepet játszanak a munkahelyi kommunikációban: az AOL tavaly őszi felmérése szerint az alkalmazottak 58 százaléka használ valamilyen üzenetküldőt a munkatársakkal való kapcsolattartásra, 49 százalék pedig szakmai kérdésekről is szokott beszélgetni, illetve üzleti döntések meghozatalában is egyeztet a "chaten". A dolgozók 77 százaléka érzi úgy, hogy az azonnali üzenetküldő használata pozitív hatással van a munkahelyi teljesítményére, 13 százalék pedig még a névjegyén is feltünteti az azonosítóját.
A felhasználók azonban valószínűleg nincsenek tisztában azzal a ténnyel, hogy már a tavalyi év végén több mint 2400 olyan vírus, féreg vagy trójai volt ismert, amelyek az azonnali üzenetküldőkön keresztül terjednek vagy fertőznek. A veszélyeztetettség oka egyszerű: az IM-rendszerek használata általánossá vált, amivel felhívta magára a bűnözők figyelmét is, akik számára immár gazdaságos az IM-rendszerek megtámadása. A Postini biztonsági cég jelentése szerint idén májusban az IM-hálózatokon terjedő kártevők száma a tavaly májusi szinthez képest ötszörösére nőtt.
Mi történhet? |
Az azonnali üzenetküldőkön keresztül olyan kártevők juthatnak be a vállalati hálózatba, amelyek adatokat törölhetnek vagy módosíthatnak, esetleg juttathatnak illetéktelen kezekbe, de megbéníthatják a rendszerek működését is. A bűnözők az üzenetküldőkön szétküldött kártékony kódok segítségével átvehetik az irányítást mások gépe felett és azokról további támadásokat indítanak, weboldalakat bénítanak meg vagy törnek fel, illetve spameket vagy vírusokat terjeszthetenek. |
A vezetőknek kell döntenie
A vállalatoknál az azonnali üzenetküldők engedélyezése vagy tiltása az alkalmazottak gépein minden esetben a menedzsment döntése kell legyen -- értett egyet mai kerekasztal-beszélgetésén Kovács Tamás, a Noreg műszaki igazgatója, Patkó Attila, a NAVIGATOR üzletág-igazgatója, valamint Bánffy Miklós, a NextiraOne Magyarország műszaki igazgatója. A szakértők egyöntetűen úgy vélték, hogy az IM-programok vállalati környezetben valóban hasznosak lehetnek, azonban az alkalmazottakban tudatosítani kell, a használatuk miféle veszélyekkel járhat, fel kell hívni a figyelmüket az esetleges következményekre.
Bár az azonnali üzenetküldők bizontási szempontból valóban aggályosak lehetnek, csakúgy, mint az e-mailek esetében, ezek védelmére is léteznek ma már alkalmazások -- vélekedett Kovács Tamás. Egy megfelelően konfigurált tartalomszűrő megoldás és egy kliensoldali víruskereső hatékonyan képes kiszűrni az innen érkező támadásokat. A szakértők azt tanácsolják az azonnali üzenetküldők használatát engedélyező vállalatoknak, hogy lehetőség szerint csak egyféle rendszert tűrjenek meg a hálózatukban, azt azonban lássák el a kellő védelemmel.
Kovács és Patkó szerint a szigorú biztonsági előításokkal rendelkező nagyvállalatok általában tiltani szokták a Skype-hoz, MSN Messengerhez hasonló ingyenes üzenetküldők használatát a többségük saját, kizárólag belső használatú megoldást vezet be az alkalmazottak közötti kommunikációra. A legnagyobb fenyegetésnek a kis- és középvállalatok vannak kitéve, sokan közülük csak a tényleges fertőzések megtörténte és az azzal kapcsolatos károk elszenvedése után kapnak észbe és igyekeznek megnyugtató megoldást találni a védelmükre.
Akár ki is rúghatják a dolgozót
Általánosságban elmondható, hogy az üzenetküldők használatával kapcsolatos kérdéseket a vállalatok biztonsági rendszabályaiban kell rögzíteni, és ezeket a szabályokat szigorúan be is kell tartani, illetve tartatni -- mutatott rá dr. Novák Tamás, a Novák és Társai ügyvédi iroda képviselője. Amennyiben egy dolgozó ezt a szabályozást szándékosan megkerüli és feltelepít, használ egy IM-programot, amelyen keresztül a vállalati hálózat adott esetben megfertőződik, az szándékos rongálásnak minősül és a rendkívüli felmondás mellett a dolgozót teljes kártérítési kötelezettség terheli -- tette hozzá Novák.