Eladná kommunikációs üzletágát az Intel?
Céghez közeli források szerint az Intel leválasztaná és eladná kommunikációs chipekkel foglalkozó üzletágát, a potenciális vevők között tőkebefektetési társaságokat és elektronikai cégeket is emlegetnek a bennfenntesek.
Kidobott milliárdok
A világ legnagyobb félvezetőgyártója 1997-ben a Digitaltól vásárolta meg a hálózati és kommunikációs, valamint mobil alkalmazás-processzorokkal (StrongARM) foglalkozó részlegeket. Az ezután következő évek során a cég dotkom-lázban égve összesen 35, ezen a területen működő vállalatot vásárolt fel 11 milliárd dollár értékben annak érdekében, hogy függetlenítse magát a PC-processzorok piacától.
Eladó az egész világ! |
Az Intel karcsúsítási tervéről elsőként beszámoló San Jose Marcury News úgy tudja, az IXP hálózati és kommunikációs processzorok és az Xscale mobil alkalmazás-processzorok kerülnek ki elsőként az Intel égisze alól, de megfelelő ajánlat esetén akár más részleg is "vihető". A Wi-Fi és WiMAX lapkák ugyanakkor szinte bizonyosan házon belül maradnak. |
A cég kommunikációs chipjei a mai napig nem hozták meg a várt piaci áttörést és az ezekkel foglalkozó divízió veszteséges. Az Intel utoljára 2004-ben tette közzé a kommunikációs chipekért felelős részleg eredményeit, akkor a mérleg 5 milliárdos bevétel mellett 791 millió dolláros mínuszt mutatott. Azóta a divíziót beolvasztották a flash memóriákkal foglalkozó részlegbe, így pénzügyi teljesítménye pontosan nem ismert.
Áldozat
Az Intel elnök-vezérigazgatója, Paul Otellini nemrég egy nagyszabású átszervezési tervet jelentett be, miután a cég gyatra első negyedéves eredményekről számolt be és borúlátó előrejelzést tett közzé. Szakértők úgy vélik, az Intel költségei már nincsenek összhangban a bevételekkel és nyereséggel. A vállalatnak ma már valóban komoly piaci versenyt kell vívnia, az eladásokhoz nem elég a jól csengő márkanév.
Az elmúlt években -- főleg az AMD nyomására -- az árak jelentősen csökkentek, az Intel költségszintje azonban nem változott. Piaci elemzők szerint a lehető leghamarabb változásokra van szükség, mielőtt a helyzet rosszabbodik. A cél a bruttó eredményhányad ismételt feltornázása, amelyhez szakértők szerint az átszervezés mellett elbocsátások is nélkülözhetetlenek lesznek.