Április végén érkeznek a D-Link következő generációs Wi-Fi berendezései
[Clubic.com] A D-Link bejelentette, hogy április végén jelennek meg a vállalat kínálatában az első következő generációs, 802.11n szabványtervezetre épített vezeték nélküli hálózati berendezések. Az úgynevezett MIMO (Multiple Input Multiple Output) technológia jóval nagyobb adatátviteli sebességet tesz lehetővé majd ezeknél az eszközöknél, mint amennyi a jelenlegi 802.11g szabványnak megfelelő eszközökkel elérhető.
A D-Link új sorozata az Atheros Communication által fejlesztett AR5008 vezérlőlapkára épül. A MIMO-t támogató lapka több antennát és így több csatornát kezel egyidőben, így több rádiófrekvencia összekapcsolásával magasabb adatátviteli sebesség érhető el. A MIMO-s router 160 dollártól, az USB2.0 felületű, pendrive méretű adapter 120 dollártól, a PC-kártya pedig 100 dollártól lesz megvásárolható. A D-Linkhez hasonlóan a többi piaci szereplő, többek között a Netgear ás a Linksys is piacra dob hamarosan a 802.11n szabvány előzetes tervezetének megfelelő eszközöket.
A szabványtervezet előzetes verzióját januárban fogadta el az IEEE munkacsoportja. A specifikáció végleges változata azonban talán az év végén készülhet, el, a szabvány bizonyos részleteit még módosítani fogják. A következő generációs Wi-Fi szabványra épülő eszközök elméleti maximális áteresztőképessége másodpercenként 540 megabitre emelkedhet hamarosan, amely tízszeresen haladja meg a jelenleg elérhető leggyorsabb, 802.11g szabvány nyers sávszélességét.
A 802.11n szabványosítása az iparági érdekellentetétek miatt látványosan lassan haladt. A korábban egymással szembenálló TGn Sync és WwiSE csoportok végül tavaly júniusban egyeztek meg a közös munkáról, mivel külön-külön egyik csapat sem volt képes kivívni a szabványosításért felelős mérnöki testület többségi jóváhagyását. Ezután alakult meg az Enhanced Wireless Consortium (EWC) névre keresztelt tömörülés, amelynek tagjai között a legnagyobb vállalatok is megtalálhatók, mint az Atheros Communications, a Cisco, az Intel, a Winbond, a Broadcom, a Conexant, a Lenovo, a Marvell, vagy a USRobotics. A szabványtervezet előzetes változatának megfelelő lapkákra épített eszközök később a szoftver frissítésével kompatibilissé tehetők a végleges szabvánnyal.