Letörné a magas roamingtarifákat az EU
[Reuters/Digital Media Europe] Az Európai Unió olyan szabályozás életbe léptetését fontolgatja, amely lejjebb szorítaná a roamingtarifákat, ellensúlyozva a versenyhiányos állapotokat. Az ír javaslatot a jelenleg soros osztrák elnökség fogja kiértékelni, majd a Bizottsággal együttműködve kidolgozni az esetleges új direktívákat, és az Európai Parlament elé terjeszteni.
Az előterjesztés -- amelyet Írország miniszterelnöke, Bertie Ahern nyújtott be -- célja, hogy a külföldön, más szolgáltató hálózatán való telefonálás kerüljön kevesebbe, vagy egyáltalán ne kelljen felárat fizetni érte a felhasználóknak, mondta el az ír kormány szóvivője. Hozzátette, hogy osztrák elnökség egyetértett az ír kezdeményezéssel, és úgy látják, a roamingdíjak csökkentése értéket képvisel az uniós polgárok számára.
Az események Vivane Reding információs társadalmi és médiabiztos politikai támogatásaként is értékelhetőek. Reding a tervek szerint jövő kedden fogja közzé tenni következő értékelését a roamingtarifákkal kapcsolatban, felvázolva egyúttal a várható szabályozásbeli módosításokat is.
A biztos korábban többször hangot adott azon véleményének, hogy Európában túlságosan magasak a barangolás díjai, a szolgáltatók közötti verseny elégtelen, ez pedig végeredményben a határok mentén élők, az üzletemberek és turisták megkárosítását jelenti. A Biztosság tavaly nyáron fejezte ki elégedetlenségét a helyzettel, és lépéseket helyezett kilátásai. Ezen munka tevékenysége érhet be az elkövetkező időszakban.
A kérdést természetesen heves támadás érte az ipar felől. A szolgáltatókat tömörítő érdekvédelmi szövetség, a GSM Association (GSMA) szerint a további szabályozás aláásná a piaci versenyt, megkárosítva ezzel a vállalatokat, valamint hátrányos helyzetbe hozva azokat a globális roaming-versenyben. A GSMA úgy véli, szükségtelen a szigorítás, mivel az elmúlt években átlagosan évi 5 százalékkal mérséklődtek a belföldi és roamingtarifák egyaránt, és a jövőben ez a tendencia tovább folytatódik majd, köszönhetően többek között a Wi-Fi és a VoIP (voice over internet protocol, internetes hangátvitel) által támasztott kemény versenynek.