Figyelmeztetés nélkül újraindítja gépünket a legújabb Starforce másolásvédelem
[cdfreaks.com] Egyre messzebb merészkednek a másolásvédelmet készítő vállalatok, a kompatibilitási problémákon túl a Sony nemrég visszavont megoldása már rootkitet telepített a felhasználó tájékozatása nélkül a számítógépre. A legfrissebb információk szerint a legújabb játékokat védő Starforce védelemről is bebizonyosodott, hogy akár komolyabb kárt is okozhat a felhasználóknak.
Egyszerűen újraindít
A Futuremark fórumában megjelentek szerint a Starforce védelem nem csupán rootkitként települ, a legmagasabb szintű hozzáférést biztosítva a felhasználó számítógépének hardverelemeihez, erőforrásaihoz, de folyamatosan a memóriában marad, és figyeli a felhasználó tevékenységét. Amennyiben jogsértésre utaló eseményt regisztrál -- például egy CD- vagy DVD-lemezt kísérelünk meg lemásolni --, a másolásvédelem figyelmeztetés nélkül újraindítja, reseteli a felhasználó számítógépét, függetlenül attól, hogy esetleg több órás elmentetlen munkája, vagy futó feladata veszik kárba.
A Starforce védelmével feltelepülő meghajtó akkor is aktivizálódik, amikor nem futtatjuk a legálisan megvásárolt játékot, egyfajta őrangyalként vigyáz a felhasználó cselekedeteire és megakadályozza, hogy bármilyen jogszerűtlen dolgot végezzen. A védelem ráadáasul összeakad a Data Protection Managerrel is, így a biztonsági másolatok sem futtathatók a számítógépen. A driver egyéb problémákat is okoz, egyes CD-, DVD- és merevlemezmeghajtók csak PIO módban hajlandók működni a másolásvédelem települését követően, mely károsan befolyásolja a rendszer teljesítményét is.
A Sony is próbálkozott
Amint arról korábban beszámoltunk, november elején pattant ki a botrány a Sony másolásvédett lemezeivel kapcsolatban, amikor a Windows-specialista Mark Russinovich felfedezte, hogy a az XCP másolásvédelmi eljárás a bűnözők rosszindulatú kártevőihez hasonló módon települ fel a felhasználó számítógépére: észrevétlenül, rejtőzködve, és szabályosan el nem távolítható módon.
Az XCP használata nem csak jogi, hanem biztonsági szempontokból is aggályos volt: kiváló lehetőséget nyújt, hogy a bűnözők az XCP-s számítógépekre trójai programokat, férgeket telepítsenek és rejtsenek el. A biztonsági cégek ezért kártékonynak minősítik az XCP-t és a legtöbb vírusirtó már fel van készítve annak eltávolítására. Az XCP-hez hasonló biztonsági rést jelenthet a Sony által alkalmazott másik másolásvédelmi eljárás, a MediaMax is. A Sony BMG végül megegyezett a másolásvédett CD-k kapcsán pert indító vásárlókkal, a zenekiadó vállalta, hogy a biztonsági és jogi szempontokból aggályos XCP digitális jogkezelő rendszerrel ellátott lemezeket visszahívja az üzletekből, a vevőket pedig kártalanítja.