Az amerikai nemzetbiztonság aggódik a másolásvédelmek miatt
[PC World/HWSW] Az amerikai kormány törvényi védettség bevezetését tervezi, amennyiben a jövőben folytatódnak a Sony BMG másolásvédelmi eljárásához hasonló botrányok. Az amerikai nemzebiztonsági hivatal azután figyelmeztette direktívában a médiaipart, hogy tavaly fény derült a Sony BMG másolásvédelmi eljárására, melyeket később több biztonsági cég és maga a Microsoft is eltávolítandó kártevőnek minősített.
Amint arról lapunk hasábjain is hírt adtunk, egyes, a Sony által forgalmazott CD-ken olyan digitális jogkezelő (DRM) szoftverek kaptak helyet, amelyek illegálisan települnek fel a felhasználók gépére, hovatovább biztonsági kockázatot hordoznak magukban, mivel ún. rootkitként viselkednek. Ez utóbbi az, amelyet különösen aggályosnak tartanak a hivatal emberei, hiszen számítógépek millió válhatnak az online bűnözők eszközeivé, szinte észrevehetetlenül, a DRM-szoftverek "lopakodó ernyője" alá bújva.
Az úgynevezett "rootkitek" olyan rosszindulatú kódok, amelyek nem egyszerűen a biztonsági hiányosságokat kihasználva települnek fel a gyanútlan felhasználó gépére, hanem az operációs rendszer magját támadják közvetlen, manipulálva a biztonsági szinteket, valamint rendszergazdai jogokat szerezve elrejtőznek a felhasználók és a vírusölő szoftverek elől.
A nemzetbiztonságiak a botrány kirobbanását követően találkoztak a Sony BMG képviselőivel, nyomatékosítotva nemtetszésüket, és tudatva a vállalattal, nem feltétlenül volt hasznos az, amit tettek. A hivatal szerint a szellemi tuladjon védelmének hajszolásában vigyázni kell, nehogy a biztonsági szempontok kerüljenek aláásásra. Bár jogalkotási lehetősége nincs, a hivatal szavára figyel a törvényhozás.
"Az új Sony-ügy megmutatta nekünk, gondolkodnunk kell, hogyan biztosítsuk a fogyasztók számára, hogy érje őket meglepetésként az, mire programozták szoftvereiket" -- mondta Jonathan Frenkel a nemzetbiztonság részéről.