Új név, új kiadások: készül az Office 2007
[News.com/HWSW] A Microsoft szerdán bejelentette, várhatóan milyen kiadásokban és milyen áron lesz elérhető az új generációs Office programcsomag, amit Office 12 helyett immár Office 2007 néven emlegetnek. A programcsomag egyre szélesebb termékskálát ölel fel, mivel a hagyományos asztali alkalmazások mellett most még több szerverszoftver is helyet kapott benne. A Microsoft illetékesei szerint minden idők legjelentősebb Office programcsomagját láthatjuk megjelenni idén, amiről már az első bétaváltozat tesztelésekor sikerült nekünk is képet alkotnunk egy rövidke cikk keretei között.
Az Office 2007 új kiadásokkal jelentkezik
A bejelentett termékárak közel azonosak a jelenlegiekkel, vagyis nem kell tartani jelentős áremelkedéstől az Office 2007 esetében sem. Az Office 2007 Standard az Államokban 399 dolláros áron, míg az Office 2007 Professional 499 dolláros áron lesz elérhető 2006 második felében, ami a jelenlegi információk szerint november-december környékét jelentheti. A magyarországi árakról egyelőre nem tudtak információval szolgálni a Microsoft Magyarország munkatársai, mivel azok általában az amerikai bejelentést követő hónapokban kerülnek megállapításra.
A végfelhasználók számára a legnagyobb változást azonban mégis a Tanár és Diák programcsomag helyett jelentkező, jelenleg még csak angolul elnevezett "Home and Student" kiadás jelenti majd, amit nem csak az oktatással kapcsolatban lévők, hanem valamennyi otthoni felhasználó is igénybe vehet. Ennek a csomagnak a fogyasztói ára az Egyesült Államokban 149 dollár lesz. Meglepetést jelent viszont, hogy a Microsoft kiveszi a csomagból az Outlook e-mail és naptárkezelő alkalmazását, és helyette beleteszi a OneNote jegyzetkészítésre alkalmas szoftvert. Az új, végfelhasználóknak szánt Office egyszerre akár három gépen is használható lesz.
Ami a vállalati felhasználókat érinti: számukra a Standard és Professional változatok mellett elérhető lesz egy Professional Plus és egy Enterprise kiadás is -- utóbbi kettőt csak a vállalatok számára elérhető mennyiségi licenckonstrukció keretein belül lehet majd megvásárolni. A Professional Plus verzióban megtalálható lesz a Word, az Excel, a PowerPoint, az Outlook, az Access és a Publisher, valamint az Office Communicator és az InfoPath. Az Enterprise változatban ezen felül megtalálható lesz a Groove is, ami egy valós idejű együttműködést támogató szoftver. A Groove elérhető lesz kisvállalatok számára is a Groove Live szolgáltatáson keresztül, évi 79 dolláros előfizetési díj ellenében.
Bővül az Office 2007 szerveroldala is
A Microsoft jelentős energiát fektet az Office szerveroldali alkalmazásainak fejlesztésére is, így például az új SharePoint Portal Server már nem csak intranetes portálként és a csoportmunkát segítő szoftverként lesz használható, hanem akár az internetre is kitehető már, valamint jelentősen bővítik az Office többi alkalmazásával történő integrációját. Az Office egyéb szervertermékei is a SharePoint infrastruktúráját fogják alapul venni saját tevékenységeik támogatásához - ez a háttér teszi majd lehetővé internet alapú InfoPathos űrlapok használatát és szerveroldalon tárolt és számolt Excel táblázatok kezelését.
A szerverek licencelése is változni fog. A Microsoft licencstratégiája jelenleg megköveteli a vállalatoktól (ha nem processzor licencet vásárolnak egy szervertermékhez), hogy minden egyes szerver után külön kliens-licencet (Client Access License, CAL) vásároljanak az összes azt elérő számítógép után. Ennek legegyszerűbb módja a Core CAL, ami egyszerre teszi elérhetővé a Windows Server operációs rendszer, valamint az Exchange, SharePoint Portal Server és Systems Management Server használatát. A most bejelentett új konstrukció már tartalmaz egy Enterprise CAL-t is, ami a korábban említett szerverek elérésén túl hozzáférést biztosít a Microsoft Operations Managerhet, az Office Live Communications Serverhez, valamint a biztonsági és jogosultságkezelési szolgáltatásokhoz.
Fontos újdonság még -- bár erről már korábban az Expression Studio kapcsán beszámoltunk már --, hogy a FrontPage, mint különálló termék megszűnik, helyét két külön szoftver veszi át: a SharePoint Designer 2007 és az Expression Studio Web Designer. Mindkettő a FrontPage korábbi kódjára épül, azonban az egyik kifejezetten a SharePoint-alapú portálok készítésére és fejlesztésére, míg a másik általános célú weboldalak szerkesztésére lesz optimalizálva.