A napelemek elszívják a szilíciumot a chipgyártók elől?
[EETimes.com/HWSW] A napelemeket gyártó SunPower elnöke és technológiai vezérigazgatója, Richard Swanson szerint iparága megelőzheti a félvezetőgyártást a poliszilíciumok iránti keresletben, ahogyan a napenergia hasznosítása irányt a technológia fejlődésével egyre nagyobb igény mutatkozik.
Swanson szerint a chipgyártó üzemek és a TFT-LCD gyártók által is egyre nagyobb tömegben fogyasztott poliszilíciumból hiány keletkezhet a piacon, mivel várakozásai szerint az elkövetkező két évben a kínálat nem fogja tudni követni a kereslet növekedését. Ez a szűkösség a napenergia szektor lassulásához is vezethet, véli a Piper Jaffray befektetési bank, hiszen a poliszilícium nélkülözhetetlen alapanyaga a napelemeknek.
Ha Swansonnak igaza van, ez nyilvánvalóan ellátási nehézségekhez és a beszerzési árak emelkedéséhez vezethet, ugyanakkor a chipek és TFT-panelek fajlagos termelési költsége és a piaci árak között laza a kapcsolat, inkább az üzemek és a kutatás-fejlesztési beruházások megtérülésének maximalizálása vezérli.
Az In-Stat/MDR egy korábban publikált elemzése szerint az Intel évek óta átlagosan 40 dollárért, azaz 8000 forintért állít elő egy-egy Pentium processzort, amely költség jelentős részét ráadásul nem a szilícium, hanem a tokozás teszi ki, így a félvezető ostyák esetleges drágulásának hatása rendkívül tompa, piaci oldalról érzékelhetetlen.