Gyertyányi fény elég egy koreai cég speciális fotószenzorának
[Clubic.com] Speciális fotószenzort mutatott be a Consumer Electronics Show 2006 rendezvényen egy kicsiny koreai gyártó, a Planet82. A nanotechnológia alkalmazásában jártas fejlesztővállalat egy olyan különleges képérzékelő áramkört tervezett, mely egyetlen lux -- azaz egyetlen gyertya fénye 1 méter távolságból -- megvilágítás mellett is jó minőségű digitális fényképek készítését teszi lehetővé.
Az SMPD (Single Carrier Modulation Photo Detector) képérzékelő áramkör már mindössze néhány foton hatására megfelelő mennyiségű elektront indít útjára a kvantummechanika törvényszerűségeit kihasználva, míg a jelenleg alkalmazott szenzoroknak ennél több nagyságrenddel több fotonra van szükségük. Az új érzékelő gyártására a CMOS-lapkák készítésére alkalmas gyártósorok is megfelelnek, így a speciális szenzor kötséghatékonyan gyártható akár már ma is.
A Planet82 fotószenzorát ugyanakkor a közeljövőben hiába keresnénk a kamerákban, digitális fényképezőgépekben, mivel a sötétben jobban látó, mégis kevesebb energiát fogyasztó képérzékelőt első körben hadászati és egészségügyi berendezésekben fogják felhasználni. A Planet82 reményei szerint hamarosan még ennyi fény sem kell a fotózáshoz vagy filmezéshez, és a koreai vállalat sikeresen betörhet a 2008-ban már várhatóan 9,4 milliárd dolláros szenzorpiacra.