Microsoft: az Xbox 360 akár támogathatja a Blu-rayt is
Peter Moore |
Fontos jel a harcban
Az elhintett szándéknak nem elhanyagolható pszichológiai jelentősége lehet egy olyan szituációban, ahol még a filmkiadók, számítógépgyártók és elemzők sem teljesen bizonyosak a mérkőzés kimenetelében, még akkor sem, ha a Blu-ray kilátásai bíztatóbbak: a Sony több és nagyobb befolyással rendelkező filmstúdiót és elektronika-, illetve számítógépgyártót tud felmutatni táborában -- vélik az ipar és az elemzők.
A Microsoft eddig a HD DVD kőkemény támogatójaként tüntette fel magát, a redmondi óriáscégnek stratégiai ellenérdeke, hogy a Sony a Blu-ray sikerével dollár százmilliókhoz, akár milliárdokhoz jusson a befolyó licencdíjakból, amelyet aztán a digitális szórakoztatás piacán ellene is fordíthat. Azonban a Microsoft egy szoftvercég, így szerepének, szavának súlya megkérdőjelezhető, amire Michael Dell, a Blu-ray támogatójaként gúnyosan fel is hívta a figyelmet: a CD, vagy a DVD jelenlegi sikeréhez sincs az égvilágon semmi köze. A döntés a lemez-, filmkiadók, és elektronikai vállalatok kezében van.
A Microsoft ugyanakkor komoly, döntő tömeget képezhetett volna konzolpiaci szereplésével. Erről a lehetőségről azonban lemondott stratégiájával, amelynek központi eleme volt az Xbox 360 tavalyi bemutatása, a készülékbe így csak DVD-meghajtó került, a HD DVD külső extraként később lesz megvásárolható. Mindkét következő generációs formátum tábora elismeri, hogy a viszonylag olcsó, a következő években világszerte tízmilliós példányszámban értékesítésre kerülő konzolok is eldönthetik a Blu-ray és a HD DVD közti küzdelmet.
Semmivé foszlott előny
Nem tudni biztosan, de a Microsoft eredetileg akár HD DVD meghajtóval is tervezhette az Xbox 360-at. Egy évvel ezelőtt a Toshibának még tetemes előnyt tulajdonítottak, hiszen az akkori tervek szerint 2005 végére már piacon lettek volna a filmek és a lejátszók -- akár az Xbox 360-ban is. Az azóta elszenvedett csúszások azonban gyakorlatilag lenullázták az időbeli előnyt, a két tábor most fej-fej mellett verseng, hogy a termékek mielőbb piacon legyenek. Sőt a Blu-ray talán már némi előnyre is szert tett, ugyanis megkezdődött a végleges specifikációkkal rendelkező meghajtók, lemezek gyártása, miközben a Toshiba még mindig a véglegesítésre vár.
Ugyan a Pioneer már be is jelentette számítógépes Blu-ray íróját, a Samsung pedig már áprilisra ígéri asztali lejátszóját, a Blu-raynek van egy nagy hátránya, a magas ára. A Samsung lejátszója nem kevesebb mint 200 ezer forintnak megfelelő dollárért lesz hozzáférhető, míg a Toshiba asztali HD DVD-olvasói ennek feléért is hazavihetőek lesznek már. Ezen fog segíteni a Japánban valamikor tavasszal rajtoló PlayStation 3, amely nem csak csúcsteljesítményű játékgép lesz, hanem teljes értékű Blu-ray lejátszó is egyben, miközben árcédulája várhatóan nem fogja meghaladni az 5-600 dollárt, azaz a 100-125 ezer forintot.
A két formátum elhúzódó birkózásának gondolata rendkívül előnytelen a fogyasztók, lemez-, film- és szoftverkiadók számára, ahogyan a nagyobb amerikai szakkereskedők is frusztráltságuknak adtak hangot: nem érdekli őket melyik győz, csak győzzön minél előbb. A láncok vezetői attól tartanak, hogy a vesztes formátum vevői őket is hibáztatni fogják, és megbízható tanácsot nem lehet adni ilyen környezetben.
Ez a harc lesz a végső?
Bárhogy is legyen, Bill Gates az Endadget.com bigyóblognak adott interjújában azon véleményének adott hangot, mely szerint ez lesz az utolsó formátumháború, ugyanis a jövőben a tartalmakhoz, adatokhoz online fogunk hozzáférni. Hogyan fogjuk akkor a távoli jövőben korszerű módon tárolni személyes anyagainkat, archiválni, vagy Gates operációs rendszerét telepíteni, kérdéses marad. Azt viszont megtanultuk, hogy 640 kilobájt senkinek sem elég.