A világ leggyorsabb LCD-monitora a BenQ-tól?
[Clubic.com] A BenQ november végén dobja piacra legújabb 19 hüvelykes LCD-monitorát, melynek a dobozán található érték szerint a világ leggyorsabb LCD-monitorának kell lennie. A BenQ monitora a vállalat szerint mindössze 2 millimásodperc alatt reagál egy-egy képpont változására, így kétszer gyorsabban nyitnak vagy zárnak a pixelek a jelenleg ismert leggyorsabb, 4 ms-os termékeknél.
A BenQ FP93GX típusú monitora egy úgynevezett AMA (Advanced Motion Accelerator) technológia segítségével éri el ezt a villámgyors sebességet, azt azonban a vállalat is kihangsúlyozza, hogy ez csupán szürkeárnyalatok megjelenítésére vonatkozik, és elméleti értéket jelent. A BenQ új monitora 700:1-hez kontrasztarányra és 300 cd/m² fényerőre képes, és 500 euróba (~125 ezer forintba) kerül majd.
Átverés?
A gyártók által megadott utánvilágítási idő azt mutatja meg, hogy egy adott monitoron mennyi ideig tart egy képpont kigyújtása és kioltása. Elméletileg minél alacsonyabb az utánvilágítási idő, a a monitor annál "gyorsabb", azaz egy másodperc alatt több kép megjelenítésére képes, ami fontos lehet videózásnál vagy játékoknál.
A tesztekben azt az időt mérik, amennyit egy képpont teljesen fehérből teljesen feketévé, majd ismételten teljesen fehérré változtatása igénybe vesz. Sok gyártó úgy igyekszik monitorának teszteredményét javítani, hogy csupán 64 (26) szürkeárnyalatot használ. Így ugyan jók lesznek a teszteredmények, azonban a készülék csupán 64 szürkeárnyalatot tud megjeleníteni, szemben a megszokott 256-tal.
Tovább árnyalja a képet, hogy a fehér-fekete-fehér átmenet rendszerint rövidebb időt vesz igénybe, mint két tetszőlegesen más árnyalat közötti. Míg fekete és fehér színek vizsgálata esetén sok monitor tud akár 10 millimásodperc közeli, vagy az alatti utánvilágítási időt produkálni, más árnyalatok (például pirosból zöld) esetén ez az érték akár 40 millimásodperc közelébe is érhet. Azaz a 10 millimásodperc közeli, vagy az alatti érték kizárólag abban az esetben igaz, ha teljesen fekete-fehér alkalmazást használunk, ami gyakorlatilag kizárt. Összességében a gyártók által megadott utánvilágítási idő önmagában semmit nem mond el a monitorról, azaz kizárólag ennek alapján vásárolni nem túl bölcs döntés.