Az európai kultúra digitalizálásának stratégiáját dolgozta ki az Európai Bizottság
[DMEurope] Európa írásos és audiovizuális kulturális örökségének digitalizálásával és az interneten való közzétételével kapcsolatos stratégiát vázolt fel nemrég az Európai Bizottság. A stratégia egyik legfőbb eleme, hogy az egyes tagországokban jelenleg egymástól függetlenül futó, hasonló célzatú programokat összefogja. A Bizottság felhívásának részeként első körben 2006. január 20-ig várják a témával kapcsolatos különféle véleményeket, észrevételeket, javaslatokat.
A feladat gigantikus méretű és nem is egyszerű. Európa könyvtáraiban becslések szerint 2,5 milliárd könyv és lap, több millió óra video- és hanganyag található a legkülönfélébb formákban és hordozókon. A Bizottság jövő júniusra tűzte ki a digitalizálásra, megőrzésre irányuló ajánlás kidolgozását. Az EU-szintű együttműködés elejét venné a felesleges, többször elvégzett munkáknak, valamint az egymással inkompatibilis digitális archívumok megszületésének.
Az európai lépést minden bizonnyal jelentősen serkentette a Google tavaly decemberben bejelentett ambíciózus terve, mely szerint nagyobb amerikai könyvtárak tartalmát digitalizálná és tenné kereshető formában közzé. A szerzői jogvédők részéről heves tűz alá vett kezdeményezés ráirányította Európában is a figyelmet a kérdésre, ugyanis ezzel az amerikai/angolszász kultúra aránytalanul túlsúlyba kerülne a világhálón -- legalábbis a francia nemzeti könyvtár fejének és elismert történészének, Jean-Noel Jeanneney véleménye szerint. A Le Monde francia napilapban megjelent cikkében a történész kifejtette, fennáll a veszély, hogy az elkövetkező generációk gondolkodásmódját, világképét teljesen meghatározza majd az angolszász irodalom szemlélete, amennyiben a Google törekvése páratlanul marad.