Csak egy dotkom lufi a kínai Baidu.com?
[Associated Press] A tegnapi kereskedésben Kína legnagyobb keresőjének papírjai 21 százalékot vesztettek értékükből, miután a tőzsdei bevezetést ellenjegyző két befektetési bank úgy nyilatkozott, hogy a részvények túlértékeltek. Mind a Goldman Sachs és a Piper Jaffray jelentései azt sugallták, érdemes túladni a vállalat papírjain. A Baidu.com árfolyama bevezetése napján négyszeresére emelkedett, majd három nappal később már 5,7-szeres áron folyt a kereskedés, felidézve az ezredfordulót megelőző dotkom-lázat.
A Piper Jaffray egyik elemzője, Safa Rashtchy szerint a Baidu a legmerészebb értékeléseket is túlszárnyalta. A jelenlegi 81 dollár felett folyó kereskedéssel szemben 45 dollárban határozta meg az irányárat, mely még így is 167 százalékot jelent a névértékhez képest. A bank becslései szerint az árfolyam a 2006-os kamat és adófizetés, értékcsökkenés és amortizáció előtti, egy részvényre jutó nyereség 123-szorosa, ami rendkívül messze esik a kívánatosnak tartott 14-26 közötti mutatótól. "Úgy hisszük, ilyen fokú aránytalanság nem fenntartható, és a részvény[árfolyam] valószínűleg korrigálja majd ezt" -- írta Rashtchy a jelentésben.
A Goldman Sachs szintén hasonló következtetésre jutott. Ahogyan Anthony Noto, a bank elemzője fogalmaz: "...a jelenlegi értéket nem tudjuk igazolni még a legmerészebb forgatókönyvek kiértékelésével sem". Az irányárat 27 dollárban határozza meg, ami megfelel a névértéknek.
A Baidu.com, mely a pekingi székhelyű China Internet Network Information Center (CNNIC) kutatása alapján 52 százalékra növelte piacrészesedését az ázsiai országban, igen vonzó kilátásokkal rendelkezik hosszú távon, hiszen népességénél fogva Kína rövid időn belül a világ legnagyobb netes társadalmával rendelkezhet, miközben kulturális okokból a külföldi versenytársak, mint például a Google elé komoly akadályok gördülnek. A vállalat második negyedéves forgalma 200 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, ugyanakkor arra figyelmeztet, a harmadik negyedévben ez az ütem lassul, és a korábbi várakozásokat alulmúlja.
Piaci elemzők szerint szokatlan, egyúttal igen bíztató jel, hogy a tőzsdei bevezetését ellenjegyző bank kedvezőtlen jelentést adjon ki egy vállalatról. Véleményük szerint ez annak a jele, hogy a bankok valóban igyekeznek függetleníteni elemzőiket a befektetési érdekektől, így riportjaik objektívebbé, végeredményben megbízhatóbbá válnak.