Csúszik az új Firefox megjelenése
[SciTechToday] A Mozilla Foundation elcsúsztatta az egyre népszerűbb Firefox böngésző következő verziójának megjelenését. A Firefox 1.5 -- kódnevén Deer Park -- eredetileg a nyáron jelent volna meg, azonban a projekt még mindig alfa státuszban van. A hivatalos megjelenés a készítők szerint szeptemberre csúszik, amit augusztusban előz meg egy bétaváltozat.
Megjelenés csak szeptemberben
A Mozilla közlése szerint az 1.5-ös verzió megjelenése után valamennyi erőforrásukat a 2.0 fejlesztésére fogják delegálni, aminek megjelenése 2006 első negyedévében várható. A Mozilla azonban felhívta arra is a figyelmet, hogy ezek az időpontok még könnyen változhatnak.
A Mozilla kiemelte, hogy nem biztonsági problémák, hanem az új képességek kifejlesztése miatt késlekedik a Deer Park, ugyanakkor a fejlesztők, kihasználva a rendelkezésre álló további időt, folyamatosan dolgoznak a sebezhető pontok elfedésén. Az utóbbi két hónapban sorozatosan érkeztek jelentések a Firefox sebezhetőségeiről, ezért a szervezet kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a jövőben ez ne történhessen meg. Júliusban 12 új biztonsági sebezhetőségre, és néhány stabilitást csökkentő hibára kellett gyors választ adniuk a Firefox fejlesztőinek.
Új képességek
A Firefox lehetséges jövőbeli képességeiről Ben Goodger, a Mozilla szoftverfejlesztő mérnöke írt a szervezet weboldalán. Várhatóan fejlettebb könyvjelző és böngészési történet megoldásokkal találkozhatunk, valamint tovább javítják a Firefox bővíthetőségét, a keresési képességeket és az automatikus szoftverfrissítést is.
Az új verzióban a Firefox-felhasználók automatikus frissítési megoldásokkal találkozhatnak, amik például azonnal leöltik a legfrissebb javításokat -- tudatta Graham Cluley, a Sophos technológiai konzulense. "Ahogy a Firefox egyre érettebbé válik, ugyanazokkal a gondokkal néz szembe, mint a többi érett böngésző. Ennek legfontosabb eleme, hogy a támadók alaposan elemzik a szoftvert biztonsági rések után kutatva" -- tette hozzá.
Cluley szerint dícséretre méltó, hogy a Mozilla Foundation ilyen gyorsan reagált a felmerülő biztonsági problémákra, ugyanakkor a hirtelen megmozdulásoknak megvannak a hátrányai is. "Már a frissítésekhez is frissítéseket kell kiadniuk. A felhaszálók ebbe hamar belefáradhatnak. Emiatt is előnyös, hogy egyes megoldásokkal csak a későbbi verzióban találkozhatunk" -- vélte a biztonsági szakember.