Merőleges adatrögzítéssel dolgozó MicroDrive-ot mutatott be egy japán egyetem
[Clubic.com] A Hitachi és a Seagate mini merevlemezeinél is nagyobb kapacitású, 10 gigabájtos MicroDrive meghajtó prototipusát mutatta be a fejlesztésben oroszlánrészt vállaló Tokohu-i Egyetem. A japán szakemberek az egyre nagyobb teret hódító új adattárolási eljárást, a merőleges adatrögzítést alkalmazták a mini merevlemez megalkotásakor.
A 138 gigabit/négyzethüvelykes adatsűrűségű, 1 hüvelykes prototipus merevlemez iránt több gyártó is érdeklődik, a Hitachi hasonló kapacitású termék piacra dobását az év végére tervezte. A rivális Seagate, mely jelenleg első 8 gigabájtos kapacitású mini merevlemezével csak jövőre tervezi a kapacitás 10 gigabájtosra növelését.
Ezeket az egy hüvelykes mini merevlemezeket jellemzően hordozható audiolejátszókban, digitális fényképezőgépekben, sőt, újabban mobiltelefonokban találhatjuk meg.
Hogy működik?
A ma kapható merevlemezek esetén az adatokat felépítő bitsorozatok a hordozóréteggel párhuzamosan helyezkednek el. A nagyobb kapacitás eléréséhez a meghajtók gyártóinak növelniük kell az adatsűrűséget, ez az adabitek méretének csökkentésével és egymáshoz közelebb helyezésével érhető el, azonban ennek a megközelítésnek számos körülmény szab gátat. Az egyre nagyobb adatsűrűségű médiumokon egyre kisebb terület áll rendelkezésre az adatbitek tárolására, ami ahhoz vezethet, hogy a merevlemez működése közben felszabaduló hő hatására az adatok mágnesesen instabillá válnak, azaz módosulnak vagy törlődnek.
Balra a hagyományos párhuzamos, jobbra a merőleges adattárolás
A leírt problémára (szuperparamágnesesség) megoldást jelenthet a megbízhatóbb, magasabb koercitivitással rendelkező médiumok használata, ám a hagyományos mágneses író-olvasó fejek nem képesek írni ilyen felületre. Az adatbitek merőleges elrendezése esetén az adatbitek mágneses orientációja a médiára merőleges, ennek révén akár tízszeresére is növelhető az adatsűrűség, így egyetlen 3,5 hüvelyk átlójú tányéron akár 1 terabájt is tárolható.