EU: a kulturális örökséget digitalizálni kell -- vagy elveszik
[AFP] Az Unió jelenlegi elnöke, Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök cselekvésre szólított fel az európai kulturális örökség megőrzése érdekében. Juncker az öreg kontinens kulturális miniszterei és mintegy 800 művész előtt tartott beszédében azt a programot támogatta, amelynek ötlete a francia nemzeti könyvtár vezetőjétől és elismert történészétől, Jean-Noel Jeanneney-tól származik. A program grandiózus célja, hogy digitalizálja az írott európai műveket, biztosítva azok fennmaradását és ismertségét az elkövetkező idők technológiai világában.
A javaslat indítékai mögött a Google tervei állnak. A világ vezető keresője tavaly decemberben jelentette be, hogy az elkövetkezendő években könyvtári könyvek és folyóiratok millióit olvassa be és digitalizálja, így azok széles réteg számára válhatnak könnyen és egyszerűen elérhetővé -- népszerűsítve a tudást, műveltséget. A programban jelenleg a Harvard, a Stanford, az Oxford, a Michigan egyetemek könyvtárai, valamint New York város könyvtára vesznek részt.
Ellenprojekt
Az európai program egyfajta ellenprojekt. Az aggodalmak szerint ha a Google terveinek nem lesz párja az Unióban, akkor elkerülhetetlenül az angol nyelv és az észak-amerikai kultúra, szemléletmód válik dominánssá. Mivel digitalizált és kereshető formában rendkívül könnyű lesz hozzáférni az amerikai művekhez, ezért az emberek világszerte ezeket az irodalmakat fogják megismerni és használni.
Miután 19 ország nemzeti könyvtárra intézett közös felhívást sürgető lépésekre, hat tagállam -- köztük hazánk is -- hivatalosan is javaslatot tett a kérdés napirendre tűzésére. Egy ilyen átfogó program akár egy évtizedet és euró százmilliókat is felemészthet, ezért pénzügyi támogatásra és összefogásra lenne szükség. A kultúra iránti elkötelezettség jegyében a találkozót követően 16 ország minisztere írt alá egy chartát, amely a kultúra kiemelt szerepéről nyilatkozik.