Néhány hónapot várni kell a Creative 64 bites, windowsos meghajtóira
[HWSW, eWeek] Az interneten publikált legfrissebb komptibilitási lista, útiterv szerint csupán 2005. harmadik-negyedik negyedévében várható, hogy a Creative termékei, külső és belső hangkártyái, webkamerái és egyéb eszközei támogatottak legyenek a várhatóan hétfőn megjelenő 64 bites Windows XP operációs rendszer alatt. Némely termékhez már most is elérhető béta állapotú driver.
Sok támogatott, még több nem
A Creative nem az egyetlen gyártó: valószínűleg sok-sok olyan hardverelem található a számítógépekben, melyhez a Microsoft nem készített saját 64 bites meghajtóprogramot, így a 64 bites Windows XP nem támogatja az eszközt natívan. A 64 bites operációs rendszerhez a gyártóknak új meghajtóprogramokat kell készíteni.
A jelentős terméktámogatást vállaló cégek valószínűleg a 64 bites operációs rendszerek megjelenését követően rögtön elérhetővé teszik majd a friss meghajtókat, több vállalat azonban egyáltalán nem, vagy csak "megfelelő igény" jelentkezése esetén hajlandó erre a munkára erőforrásokat biztosítani. Greg Sullivan, a Microsoft Windows-csapatának vezető programmenedzsere szerint a Windows XP Professional x64 Edition 16 ezer eszközt kezel le külső segítség nélkül feltelepítését követően, natívan.
Az alapvető driverek biztosítottak
A Microsoft általános meghajtópogramokat készített az USB-s külső merevlemezekhez, pendrive-okhoz és egyéb USB-s eszközökhöz, melyek használatához eddig sem kellett meghajtóprogramot telepíteni. A gyártótól származó meghajtóprogramok installálására azonban ezekben az esetekben is szükség lehet, hiszen számos eszköz által biztosított plusz szolgáltatást csak ezekkel lehet igénybe venni.
Az OEM-ek viszonylag egyszerűbb helyzetben vannak ezen a téren, szemben az egyedi komponensekből saját számítógépet összeállító vásárlókkal, akiknek most minden egyes komponens esetén ellenőrizni kell az új operációs rendszerre történő áttérés előtt, hogy 64 bites rendszerben használt kiegészítőhöz létezik-e 64 bites meghajtó, illetve támogatja-e a Windows natívan az adott eszközt -- legyen az egy egyszerű alaplapi chipkészlet, egy SATA-illesztő, illetve egy integrált hangkártya.
A grafikus meghajtók esetében szerencsére egyértelmű a válasz, hiszen mind az ATI, mind az NVIDIA letölthetővé tette már első "végleges" 64 bites meghajtóprogramját, melyek lényegében minden Radeon és GeForce videokártyát támogatnak az új operációs rendszer alatt.