Itthon is elsődleges cél az internetszolgáltatók hálózatának épsége
[ZDNet] Kénytelen most keményebb eszközökhöz nyúlni előfizetői érdekében Ausztrália legnagyobb internetszolgáltatója, a Telstra BigPond: a vállalat átmenetileg letiltja hálózatáról azokat a felhasználókat, akiknek gépén különböző kártékony programok futnak, melyek rontják a szolgáltatás szinvonalát. A felhasználók mindaddig nem használhatják újra internetkapcsolatukat, amíg el nem távolítják a rosszindulatú programokat.
Túlterhelt DNS-szerverek
A ZDNet Australiának eljuttatott közlemény szerint a BigPond megkezdte a fertőzött gépek monitorozását hálózatában. "A valószínűsíthetően fertőzött gépet használó előfizetőkkel felvesszük a kapcsolatot és ha szükségesnek látjuk, eltávolítjuk őket a hálózatunkból mindaddig, amíg a problémát meg nem szüntetik".
Az internetszolgáltató ügyfelei az utóbbi időben sorozatosan panaszkodtak egyes weboldalak elérhetetlenségére, időszakosan előforduló, jelentős lassulásokra. Amint az kiderült, a legnagyobb szolgáltató DSN-szerverei -- melyek a weboldalak címét IP-címekre "fordítják le" -- rendkívül sok hibás kérést probálnak feldolgozni, mely mellett egyeszerűen nem marad idő a valós címek kiszolgálására. A vállalat gyors vizsgálata szerint a hibás kéréseket jellemzően trójaikkal, vírusokkal fertőzött számítógépek generálják.
Itthon sem cicóznak
Ausztrália legnagyobb internetszolgáltatója a szolgáltatás színvonalát védi akkor, amikor a hálózat épségét veszélyeztető számítógépeket kizárja a hálózatából. Ezt a megoldást a hazai internetszolgáltatók is alkalmazhatják, a szerződéskor elfogadott Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF) kivétel nélkül kitérnek ezekre az esetekre.
Amint arról nemrég lapunk hasábjain is beszámoltunk, a Matáv, mint az ADSL-elérések biztosítója önhatalmúlag letiltotta egy ADSL optimalizálására készült szoftver német weboldalának IP-címét, ugyanis a program -- nem szándékosan, csupán működéséből adódóan -- túlterheléses támadást indított a Matáv rotuere(i) ellen. A weboldal az Axelero és bizonyos VIVAnet előfizetők számára vált így elérhetetlenné.
A BigPond átmenetileg növelte a DNS-szerverei számát mindaddig, míg hosszútávú megoldást nem fejlesztenek ki a probléma megoldására. A szolgáltató éppen ezért felhívta ügyfelei figyelmét arra is, hogy ne "égessék be" a DNS-szerverek IP-címét internetkonfigurációjukba, így ugyanis nem tudják használni az üzembe állított alternatív kiszolgálókat.