Már a harmadik negyedévben megérkezhetnek a 65 nanométeres Intel-processzorok?
[The Inquirer] Az Intelhez közeli hírforrásokra hivatkozva a The Inquirer informatikai bulvárlap azt írta, hogy az Intelnél a várakozásoknál lényegesen jobban halad a 65 nanométeres csíkszélességű alkatrészek gyártására szolgáló technológia fejlesztése. Ez azt jelentheti, hogy amennyiben a piaci igények úgy indokolják, a chipgyártó vállalat akár már az év vége előtt megkezdheti 65 nanométeres csíkszélességű processzorainak szállítását.
A vártnál gyorsabb bevezetés?
A pletykák a kétmagos Presler, Cedar Mill és Yonah lapkák megjelenésének időpontjáról szólnak, amelyet eredetileg 2006-ra várt a szakma. Amint arról beszámoltunk, a Preslet és a Cedar Mill asztali gépek számára készülnek, míg a Yonah lesz az Intel első kétmagos mobil processzora. Utóbbinak érdekessége egyébként, hogy az energiatakarékosság jegyében az egyik magja teljesen kikapcsolható, ha nincs rá szükség. Természetesen nem kizárt, hogy ezt a képességet az asztali processzorok esetében is bevezeti az Intel, mivel ebben a szegmensben is egyre nagyobb figyelmet kap a magas hőtermelés és a fogyasztás.
A vállalat 2003 novemberében jelentette be, hogy megkezdte a 65 nanométeres gyártástechnológia tesztelését és a P1264 kódnevű eljárás segítségével hibátlanul működő SRAM chipeket gyártott. Az új technológia bevezetési ütemének felgyorsulására utalhat az Intel legutóbbi, negyedévközi elemzői tájékoztatójában elejtett félmondat, amely kinyilvánítja, hogy a 65 nanométerre történő átállással kapcsolatos költségek alacsonyabbak a vártnál.
Mire képes az új technológia?
Az Intel által fejlesztett 65 nanométeres félvezetőgyártási technológia többek között magában foglal a korábbinál nagyobb teljesítményű és alacsonyabb fogyasztású tranzisztorokat, második generációs "feszített szilíciumot", nagy sebességű rézalapú átkötéseket és kis k-együtthatójú dielektrikummal történő szigetelési technológiát. Az eljárás nyolcrétegű félvezető alkatrészek előállítását teszi lehetővé 300 milliméter átmérőjű szilíciumszeleteken.
A P1264 technológiával gyártott tranzisztorok kapuhossza mindössze 35 nanométer. Az Intel állítása szerint 2005-ben ezek lesznek a legkisebb és legnagyobb teljesítményű tranzisztorok, amelyeket sorozatgyártásban alkalmaznak. A jelenlegi tömegtermelésben alkalmazott legfejlettebb, 90 nanométeres Intel-technológia segítségével 50 nanométeres kapuhossz érhető el. A 130 nanométeres csíkszélességű Pentium 4 "Northwood" processzort felépítő tranzisztorok kapuhossza 60 nanométer.