Feltörték az Apple iTunes zenebolt másolásvédelmét
Tisztességes?
A fejlesztők által csak "tisztességes felület az iTunes zenebolthoz" szlogennel reklámozott PyMusique alkalmazás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy csatlakozzanak az Apple iTunes Music Store boltjához, majd onnan másolásvédelem nélküli, tehát teljesen szabadon felhasználható zeneállományokat vásároljanak. A PyMusique teljes egészében mellőzi az iTunes szoftvert, így nyilvánvalóan megsérti az iTunes zenebolt használati feltételeit.
A PyMusique alkalmazás segítségével regisztrálhatunk a zeneboltba, meghallgathatjuk a dalok ajánlóit, megvehetjük a dalokat, sőt -- az eredeti iTunes szoftver ezt nem teszi lehetővé -- az egyszer már megvásárolt zeneszámokat többször, későbbi időpontban is letölthetjük, akár másik számítógépre is. A letöltött dalok legfontosabb tulajdonsága azonban az, hogy nem védi őket az Apple saját fejlesztésű FairPlay másolásvédelme.
Forráskódként is elérhető
A szoftver nem csak bináris, futtatható állományként, hanem Python nyelven íródott forráskód formájában is letölthető, melyet nem csak a Mac OS X, hanem Windows és Linux operációs rendszerek alá is le lehet fordítani. A PyMusique szoftvert komplett linuxos és windosos telepítőkészlet formájában is le lehet tölteni, a Mac OS X-es változat egyelőre még nem elérhető.
A PyMusique szoftvert Travis Watkins, Cody Brocious és "DVD Jon", Jon Lech Johansen fejlesztette ki. Johansen már korábban is feltört egy Apple terméket: az általa bemutatott JustePort szoftvernek köszönhetően nem csak az iTunes alkalmazással lehetett kihasználni az AirPort Express vezeték nélküli hálózati eszközök audiostreamelési lehetőségét. Az AirPort Express többek között arra is alkalmas, hogy a számítógépről külön vezeték nélkül játszhassunk le zenét nappalink vagy hálószobánk hi-fi tornyán.
Nyíltan sért
Bár az Apple még nem kommentálta a MacCentral vonatkozó cikkét, a PyMusique szoftver nyilvánvalóan sérti a cég által megszabott használati feltételeket. Az iTunes Music Store ugyanis az Apple szövegezése szerint csakis kizárólag az iTunes szoftverrel használható: "a Szolgáltatás csakis kizárólag az Apple által a Szolgáltatás számára biztosított szoftverrel érhető el" -- olvasható a dokumentumban.
A FairPlay védelmet -- bár ezt nyíltan ki nem mondták -- korábban a RealNetworks is feltörte, hiszen a vállalat által működtetett Harmony zenebolt hasonló nevű szoftvere érzékelte, ha iPod készülékre szerette volna menteni a letöltött dalokat a felhasználó, majd ennek megfelelően konvertálta át a dalokat. Így az iPod tulajdonosok már nem csak az iTunes zeneboltból tudtak tartalmat vásárolni a lejátszóhoz. Ezt a lehetőséget később az Apple egy iPod szoftvermódosítással megszüntette.
Jon Lech Johansen
Johansent a DeCSS nevű szoftver kapcsán ismerhette meg a nagyvilág. A filmstúdiók azzal vádolták a fiatalembert, hogy a DVD-k másolásvédelmét feltörő szoftverének terjesztésével kalózmásolatok készítését lehetővé tevő, törvényellenes eszközt adott a felhasználók kezébe. A fiatal a tárgyalás során azzal védekezett, hogy csupán azért írta a programot, hogy linuxos számítógépén is megnézhesse a filmeket.
A bíróság végül úgy találta, hogy nem bizonyítható a törvénysértés, ahogy az sem, hogy a DeCSS szoftver megírásával Johansen a DVD-kalózkodás elterjedését segítette volna elő. A megvásárolt filmek felhasználását hosszú ideje korlátozni igyekvő stúdiók számára csalódást okozott a döntés.