Élőben is bemutatkozott az IBM polimer-alapú adattárolási technológiája
A hannoveri CeBIT kiállításon élőben is bemutatkozott az IBM vadonatúj adattárolási technológiája, amely segítségével négyzethüvelykenként több mint száz terabites adatsűrűséget lehet elérni. A kiállított prototípus egy 64x64 milliméteres eszköz volt, amely 25 DVD-nek megfelelő kapacitással rendelkezett.
Ezerlábú
Az IBM zürichi (Svájc) kutatóközpontjában kifejlesztett eljárás az "ezerlábú" (millipede) becenevet viseli, mivel az adatok rögzítése több ezer apró szilíciumláb segítségével történik, amelyek egy vékony polimerfilmbe mintákat karcolnak. Az adatcsíkok csupán 10 nanométer szélesek. A megoldás hasonlít a lyukkártyákhoz, azonban az IBM módszerével az adatokat törölni és újraírni is lehet.
Az adatok rögzítése a tű hegyének felmelegítésével történik, majd a műanyag felületen így keletkezett lyuk később a fel nem melegített tűvel olvasható lesz. A lyukak létrehozásakor a polimer nem párolog el, így az anyag megolvasztásával ismét visszaállítható a lyukasztás előtti állapot, azaz a tárolt információ törölhető. "Szerintem ez új és megvalósítható módja sok információ kis helyen történő tárolásának" -- mondta az IBM szóvivője.
Illusztráció: IBM Research
Még legalább két év kell
Az Ezerlábúnak több mint 4 ezer apró szilíciumtűje van, amelyek egy 64x64 milliméter méretű polimerfelületre írnak, illetve arról olvasnak. A CeBIT-en bemutatott eszközt a látogatók egy mikroszkóp alatt tekinhették meg, amelyen keresztül látható volt a tűk ezrei alatt mozgó polimer film.
Az IBM szerint a megoldás kitűnően alkalmazható mobil eszközökben, mint amilyenek a digitális kamerák, a mobiltelefonok, vagy akár a hordozható zenelejátszók. A technológia azonban még mindig kutatási fázisban és és legalább két évig nem is várható a kereskedelmi megjelenése -- közölte a Nagy Kék.