Nyolcmagos Opteronokon töri a fejét az AMD
A szerverpiac a legfontosabb
Weber prezentációjának központjában természetesen az AMD Opteron processzor állt. Az AMD-vezető úgy véli, a 64 bites felépítés legfontosabb eredménye a nagyobb teljesítmény. A vállalat már régen felismerte, hogy a szerverek piaca a legfontosabb, ezért ennek megfelelően módosította stratégiáját, és a jövőben az asztali processzorok a szerverfeladatokra szánt chipek leszármazottai lesznek, nem pedig fordítva.
A vállalat jelenleg a kétmagos Opteron piaci bevezetésére készül. A Weber által elmondottakból kiderül, hogy a 90 nanométeres csíkszélességgel gyártott chipek 205 millió tranzisztort tartalmaznak, és méretre szinte megegyeznek a jelenleg kapható, 130 nanométeres csíkszélességű Opteronokkal. A prezentációból kiderül, hogy a kétmagos Opteron továbbra is Socket 940 foglalatba illeszkedik, a meglevő opteronos szerverek egy BIOS-frissítés után támogatják az új lapkát.
A kétmagos Opteron
Két mag nem elég
Az AMD szerint a vállalati szoftverek túlnyomó része két-, négy- vagy nyolcmagos processzoron fut a legjobban, a vállalat ezért a jöbőben növelni fogja az egy magra integrált processzormagok számát, ahogy ezt a gyártástechnológia fejlődése lehetővé teszi. Emellett olyan új technológiákat épít be a chipekbe, mint a DDR2, DDR3 és FBDIMM memóriák támogatása, a PCI Express második, valamint a Hypertransport harmadik generációja. Emellett várható új energiatakarékos, virtualizációs és biztonsági funkciók megjelenése is.
Weber beszélt az AMD jelenleg építés alatt álló új chipgyáráról is. A drezdai Fab36 üzemben a májusi szerkezeti átadást követően most a gyártósorok telepítése zajlik, a tömegtermelés várhatóan 2006 elején indulhat be.