Vodafone GPRS: pert nyertek a fogyasztóvédők, ismét korlátlan lehet a mobil internethasználat
Húszezer csalódott ügyfél
A szerződésmódosítás nemcsak a Vodafone korábbi ígéretei miatt érintette kellemetlenül az előfizetőket, hanem azért is, mert a mobilszolgáltató egy éves hűségszerződéshez kötötte az akciós, internetezésre alkalmas mobiltelefonját. Mint emlékezetes, akkoriban szüntette meg a Matáv a Mindenkinek díjcsomagot, így igen sok modemes internetezőnek jelentett alternatívát a kedvezőnek tűnő vodafone-os ajánlat. A szolgáltató közlése szerint húszezer ügyfélt toborzott akkoriban a korlátlan internet ígéretével.
A Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében kimondta a szerződésmódosítás érvénytelenítését, és kötelezte a Vodafone-t, hogy napilapok útján tegye közzé a visszamenőleges módosítást. Jogtalan és érvénytelen tehát a Vodafone Rt. azon eljárása, hogy egy korlátlanul meghirdetett szolgáltatást időközben egyoldalúan –- az előfizetők számára jelentős hátrányt okozva –- korlátoz, állapította meg az OFE közleménye.
Vissza az egész
Dr. Baranovszky György, az OFE jogi és tanácsadási vezetője lapunk érdeklődésére elmondta: a Vodafone-nak mindazon előfizetői számára vissza kell állítania a korlátlan internet-hozzáférést, akiknek a szerződéskötés idején hatályos általános vállalkozási feltételekben ez az ígéret szerepelt. Baranovszky elmondta: azok az előfizetők, akik az adatforgalmi korlátozás bevezetése miatt hagyták ott a mobilszolgáltatót és az egy éves hűségszerződést emiatt bontották fel, az elbukott letéti díjat immár jogszerűen visszakövetelhetik.
Lapunk kérdésre a Vodafone sajtóosztálya úgy válaszolt, hogy egyelőre nem tudják megmondani, mikor kerül sor a korlátozás feloldására, illetve mikortól fogadják a kártérítésért jelentkező előfizetőket. Mint megtudtuk, minderről csak az ítélet kézhezvétele után döntenek.
Összefogtak a fogyasztóvédők
Korábban az internetezők érdekvédelmét felvállaló Netért Egyesület is perbe fogta a Vodafone-t, ugyancsak az adatforgalmi korlátozás bevezetése miatt. A bíróság első fokon ugyan az egyesületnek adott igazat, ám másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla egy jogrendi passzusra hivatkozva azt állapította meg, hogy a Netért nem perképes: közhasznú pert ugyanis csak két éve bejegyzett szervezet kezdeményezhet, a Netértet pedig épp a Matáv-kedvezmények eltörlése hívta életre, így abban az időben még nem indíthatott volna pert.
A Netérttől függetlenül azonban -- szinte azzal párhuzamosan -- az OFE is perelte a Vodafone-t, amivel kapcsolatban ma hirdette ki a fogyasztók szempontjából kedvező ítéletét a Fővárosi Ítélőtábla. Érdekesség, hogy a Netért három tagja -- magánszemélyként -- pertársaságot alkotott az OFÉ-val, így a felperesek közt mindkét fogyasztóvédő egyesület képviselve volt.
Véleménye van?