November 15-én érkezik a Sun Solaris 10
Opteron támogatás, új fájlrendszer
Már hetek óta elérhető a Solaris 10 "early access" béta verziója. Az rendszer képességei között találhatunk új hibakereső megoldást, skálázható fájlrendszert, ami a ZFS névre hallgat, valamint elérhető lesz immár a DTrace diagnosztikai alkalmazás is. A Unix-alapú operációs rendszer 10-es változatában a teljesítmény javítására is hangsúlyt fektettek, ami az új TCP/IP kezelésben és a továbbfejlesztett szálkezelésben fedezhető fel leginkább.
Azonban a Solaris 10 legérdekesebb újdonsága, hogy ez az első Sun operációs rendszer, ami támogatja az AMD Opteron 64-bites üzemmódját is -- ez további sebességnövekedést jelenthet a nagy számításigényű alkalmazások számára.
Gridben is használható
Szintén változást jelent, hogy a rendszerben elérhető lesz az N1 Grid Containers technológia, ami lehetővé teszi, hogy a Solaris hardveres futtatókörnyezetét akár négyezer külön álló gépen, úgynevezett Containeren (tároló, befogadó) alakítsuk ki. A Sun véleménye szerint növelhető a rendszerek biztonsága és teljesítménye azáltal, hogy az alkalmazások az operációs rendszer fennhatósága alatt, de más gépeken is futtathatóak.
A Solaris 10 piacra dobása is része a Sun azon kampányának, mellyel alternatívát kíván nyújtani az Intel x86 utasításkészletére építkező Linux rendszerekkel szemben. A Sun vezetői elismerték, hogy helytelenül mérték fel saját UltraSparc-alapú rendszereik előnyeit a lényegesen olcsóbb x86 rendszerek ellenében, ezért a vállalat az utóbbi években komoly erőfeszítéseket tett, hogy erősítse a Solaris pozícióját az x86-os szerverek piacán.
A támogatott hardverplatformok száma még tovább növekedhet
A Sun 2003 novemberében jelentette be az AMD x86-kompatibilis Opteron processzorára épülő hardvereit. Ezek eladásai várhatóan a Solaris 10 64-bites támogatásának köszönhetően növekedni fognak. A vállalat a Dell és az IBM eszközeire is megszerezte a szükséges kompatibilitási tanúsítványokat, és lépéseket tettek annak érdekében is, hogy a Solaris x86 platformra elérhető alkalmazások körét kiszélesítsék.
A Solaris az év végére már nyílt forrású licenceléssel is elérhető lesz, ami megnövelheti annak az esélyét, hogy az operációs rendszer a legújabb platformokra, így az Intel Itanium 2 és az IBM Power5 hardvereire is elérjen.