Nem fut Itanium processzorokon a Microsoft új Windowsa
A kereslet hiánya
A Microsoft szóvivője nem árulta el, pontosan mi áll a döntés hátterében, azonban utalt arra, hogy a várható kereslet miatt döntöttek így. A szóvivő azonban elmondta, hogy a döntés csak a Windows Server Compute Cluster Edition első változatára vonatkozik, és a későbbi verziók esetében a vállalat másképp is dönthet.
Az Intel szóvivője hangsúlyozta, hogy a Microsoft más termékei esetében továbbra is elkötelezett az Itanium támogatása mellett. A redmondi cégnek már régóta van Itaniumon futó Windowsa és az SQL Server adatbáziskezelő is fut az Intel csúcskategóriás, 64 bites szerverprocesszorán. Egyes elemzők azonban máris arról beszélnek, hogy a Microsoft hamarosan teljesen megszünteti az Itanium támogatását. A cég korábban az érdeklődés hiánya miatt ejtette az Alpha, MIPS és Power processzorokon futó Windows terveit.
Nem lesz komoly hatása
Az Itanium-alapú rendszerek igen népszerűek a nagy számítási teljesítményt igénylő alkalmazások futtatásakor, és a világ leggyorsabb szuperszámítógépeit számba vevő Top500 listán is egyre növekvő számban vannak jelen -- immár 87 ilyet tartanak nyilván. Az Itanium-alapú, tudományos célú fürtök azonban rendszerint jóval több mint 128 processzort tartalmaznak. A Windows Server 2003 Compute Cluster Edition legfeljebb 128 processzort támogat.
A Windows Server 2003 Compute Cluster Edition inkább a fürtözött adatbázisok esetén számíthat sikerre, ezen a területen azonban az Itanium nem túl elterjedt. Szakértők rámutatnak, hogy a Microsoft döntése ugyan kedvezőtlen az Itaniumra nézve, ugyanakkor valószínűleg nem lesz komoly hatással a piacra, mivel a nagy számítási teljesítményt igénylő tudományos alkalmazásokat a felhasználók rendszerint Linuxon futtatják. A Top500 lista első tíz helyezettje közül ötön fut a szabad operációs rendszer, beleértve az első, a második és a negyedik helyezettet is.