Különleges érzékelők a Siemens új telefonjaiban
A Siemens mobile bejelentette, hogy hamarosan bemutatja első érintés-, nyomás- és rezgésszenzorral ellátott mobilkészülékeit. Ezek az érzékelők, amelyek a piacra kerülés előtt álló CX70 Emoty készülékben is megtalálhatók, reagálnak a finom érintésre vagy az ingerült rázásra, majd a felhasználó hangulatát MMS-en keresztül továbbítják.
Mindeközben a Siemens kutatólaboratóriumaiban már fejlesztik az érzékelő minichipek új generációját: olyan gázszenzorokat, amelyek időben figyelmeztetnek, ha a levegő ózonszintje veszélyes értéket ér el, ha túl magas a levegő pollentartalma vagy abban az esetben, ha a közelben tűz keletkezhet.
A mindössze egy négyzetmilliméter nagyságú és szabad szemmel nem látható field-effect transistor (FET) gázszenzorok kis méretük ellenére pontosan mérnek és alig fogyasztanak áramot. Ezek a tulajdonságok teszik lehetővé, hogy elsősorban mobiltelefonokban használják őket. A nanotechnológián alapuló chipek megbízhatóan kimutatják a legcsekélyebb mennyiségű gázt is. Amennyiben az érzékelő felületének receptorain gázmolekulák gyűlnek össze, azok mérhető elektromos feszültséget okoznak, amelyre a szerkezet azonnal vészjel leadásával reagál.
A Siemens mobile kutatói szerint e szenzorokat igen széles körben használhatjuk majd fel a jövőben. Az apró "szimatolók" mobilkészülékbe szerelve a telefonokat rendkívül sokoldalúvá tehetik, például meteorológiai állomássá alakíthatják őket, amely a levegő nyomását mérve előrejelzi, hogy napsütés vagy éppen zivatar várható az elkövetkezendő pár órában.
Ha az ózonszint túl magasra emelkedik, a telefon figyelmeztetni tudna minket, hogy megkíméljen bennünket a túlzott fizikai megerőltetéstől. Sőt a parányi chipek még a parázsló, fellobbanni készülő tüzet is képesek lennének jelezni, vagy azonosítani a sérült vezetékekből szivárgó robbanásveszélyes gázt.