Az IBM megdöntötta a szuperszámítógépes teljesítményrekordot
Megdőlt az évek óta tartó japán hegemónia a szuperszámítógépek világában: egy IBM rendszer visszahódította a legnagyobb teljesítményű konfiguráció megtisztelő címét, amelyet eddig az NEC Earth Simulator viselhetett. Az utóbbi időben számos esetben merült fel, hogy az Egyesült Államoknak nagyobb összegeket kellene a szuperszámítógépes projektekre áldozni, ellenkező esetben az ország lemaradhat a világ mögött például a biotechnológia, az anyagtudomány vagy a fegyverkezés területén. Ezért az elmúlt időben USA-szerte indultak jelentős szuperszámítógépes projektek, amelyek közül az egyik végre letaszította trónjáról az NEC masináját.
A Blue Gene technológiára épülő IBM rendszer a szuperszámítógépes teljesítményméréshez használt Linpack tesztben 36,01 teraFLOPS (billió művelet másodperceknként) eredményt ért el, ez épp egy hajszállal több mint az NEC Earth Simulator 35,86 teraFLOPS-os teljesítménye. Az új rekorder az IBM rochesteri kutatóközpontjában található, egyelőre még csak tesztelés alatt áll, nem hajt végre "éles" feladatokat. A Yokohamában található NEC Earth Simulator éghajlati változásokkal kapcsolatos szimulációkat végez. David Turek, az IBM nagyteljesítményű számítástechnikáért felelős vezetője elmondta, hogy a Blue Gene/L elsőként biotechnológiai kutatásokat végez majd.
Az IBM rendszere legfőképp azért figyelemreméltó, mert azonos teljesítmény mellett lényegesen kisebb hellyel is beéri, mint az NEC Earth Simulator, fogyasztása pedig huszonnyolcszor kisebb a japán gépének, amely több emeletet foglal el. Az új teljesítményrekordot felállító Blue Gene/L 16 ezer PowerPC 440 processzort tartalmaz, az NEC gépében speciális lapkák találhatók, szám szerint 5120 darab. A Blue Gene/L-ből hamarosan készül egy 130 ezer processzoros változat a Lawrence Livermore National Laboratory számára, amelyet a jövő év elején adnak át. Szakértők úgy vélik, ekkora számítási kapacitás segítségével már kézzelfogható előrelépés lesz érezhető azokon a tudományos területeken, ahol a Blue Gene-t bevetik. Sokak szerint a 130 ezer processzoros, villámgyors masina akkora hatással lesz a számítógéppel segített tudományos kutatásokra, mint a Hubble űrteleszkóp a csillagászatra.