Környezetbarát, lebomló chipkártya a Sonytól
[The Nihon Keizai Shimbun/Nikkei BP] A Sony környezetbarát, lebomló műanyagból készült, ún. contactless okoskártyáról adott hírt néhány nappal ezelőtt. A japán elektronikai óriás állítása szerint a világon első alkalommal sikerült növényalapú műanyagból fizikai kapcsolatot nem igénylő chipkártyát előállítani. Az olajbázisú plasztikok nagyon hosszú idő, évezredek alatt bomlanak le, ami komoly problémát jelent az ilyen hulladék tárolásának tekintetében.
A társaság azonban nem közölt semmiféle információt azzal kapcsolatban, hogy a környezetbarát műanyagból készült kártyák és más termékek mikor lesznek elérhetők, mivel a költségek ésszerű határok közé szorításának feladata még hátra van. Az anyagot a Sony a Mitsubishi Plastics-szel közösen fejlesztette ki.
A Sony megerősítette, hogy kísérleteik szerint az új, lebomló műanyaglapok közé préselt rádiós chipek képesek jelek fogadására és továbbítására, valamint az így készült kártyák vannak olyan ellenállóak, mint hagyományos társaik. A contactless intelligens (vagy okos) kártyák közvetlen fizikai kapcsolat nélkül használhatók, például az így készült bankkártyát nem kell leolvasón áthúzni, hanem elegendő a rádiós leolvasó közelében tartózkodni. Ezzel a rádiós azonosítási -- RFID, azaz radio frequency identifiaction -- technikával lehetővé válik a jövőben, hogy mobilunkat bank- vagy hitelkártyaként használva fizessünk az üzletekben.
Ilyen alkalmazást Japánban az NTT DoCoMo már lehetővé tesz a programban résztvevő partnerüzletekben. A telefonokba épített Sony chipkártyáról elnevezett FeliCa szolgáltatás segítségével a japán vásárlók a leolvasó előtt állva mobiltelefonjukkal egyenlíthetik a számlát, de akár jegyként is használhatják egyes mozikban, légi- és vasúttársaságoknál.
A rádiós okoskártyák bankkártyaként való felhasználás azonban csak egy szűk területe a lehetséges alkalmazásoknak. Szolgálhatnak elektronikus pénzként, felválthatják a vonat- és repülőjegyeket, de akár lakás- vagy kocsikulcsnak és személyes azonosításra is alkalmasak. Jövőbeni várható elterjedésük miatt pedig fontos szempont, hogy környezetbarát anyagokból készüljenek, nem növelve tovább az emberiség környezetterhelését. Nem véletlen, hogy az elektronikai termékek, szolgáltatások terén elöl járó Japán világviszonylatban magasan környezettudatos vállalatai vezetik a környezetbarát anyagok felhasználására irányuló fejlesztéseket is.