Elképesztő sebesség a negyedik generációs mobilhálózatokon
[Nikkei Business Publications] Japán legnagyobb mobiltávközlési szolgáltatója, az NTT DoCoMo egy Tokióban tartott, a negyedik generációs (4G) mobilkommunikációról szóló nemzetközi konferencia alkalmával nyilvánosságra hozta terepen folytatott kísérleteinek eredményeit. Bár az International Telecommunication Union -- a Nemzetközi Telekommunikációs Szövetség -- 4G hálózatokra vonatkozó ajánlása és definíciója alapján a mérések nem hoztak nagy meglepetést, a jelenlegi hálózatok képességeinek ismeretében az eredmények mégis megdöbbentőek kissé.
A bázisállomásoktól 800 és 1000 méter közötti távolságban 30 km/h sebességgel haladó autóban átlagosan 135 Mbit másodpercenkénti letöltési átvitelt mértek, miközben közvetlen rálátáskor a lefelé irányuló sávszélesség elérte a 300 Mbit/s értéket is. A cél, hogy álló helyzetben az átvitel elérje az 1 Gbitet másodpercenként, amit több ki- és bemeneti csatorna összefogásával kívánnak megvalósítani. Ezt az ún. MIMO -- multiple input, multiple output -- technológia több antenna alkalmazásával valósítható meg.
A feltöltés átlagos sebessége a 20 Mbit/s értéket is meghaladta. A kísérlet alkalmával két, egyenként 25 Mbit/s sávszélességet igénylő HDTV adást közvetítettek a mozgó gépjárműbe. Az NTT állítása szerint a képminőség folyamatosan kiváló volt. A Yokosukában tartott kísérletek júliusig folytatódnak.
Japán élen jár a fejlett mobilkommunikációs technológiák alkalmazásában és a mobil tartalomszolgáltatás terén. Az európai és az észak-amerikai országok szolgáltatóit messze megelőzve az NTT DoCoMo 2001. végén indította be Japánban a harmadik generációs kereskedelmi szolgáltatását. A DoCoMo ügyfelei így akár videókat is nézhetnek mobiltelefonjuk segítségével, nem beszélve az egyéb, széleskörű tartalom villámgyors eléréséről. Magyarországon egyelőre még a tender kiírásának időpontja sem ismert.
A jövő egyértelműen az elektronikai eszközök vezetéknélküli, szélessávú internethozzáférése felé mutat. Idén tavasszal Dél-Korea, Japán és Kína megbeszéléseket folytattak többek között a térség gazdasági és technológiai politikával kapcsolatban. Ennek eredményeként a három ország közösen fogja kidolgozni a negyedik generációs mobilkommunikációs technológiát, mely várhatóan 2010-ben kerül kereskedelmi forgalomba. A három ország a mobil világpiac körülbelül 30 százalékát teszi ki, és súlyuknak megfelelően megpróbálják majd világszerte is elfogadtatni az általuk kidolgozásra kerülő szabványt.