Gyorsabb, kisebb és még kevesebbet fogyaszt az új Efficeon processzor
[Nikkei Business Publications] A Tajpejben (Tajvan) megrendezett Computex kiállítás alkalmával az amerikai Transmeta bemutatta új, alacsony fogyasztású Efficeon processzorait. A japán Fujitsu félvezetőgyárában készülő lapka 90 nanométeres csíkszélességű technológiával készül, ami azonos felépítés mellett körülbelül 52 százalékkal csökkenti a chip méretét. A termék fő piaci ellenfele a notebookokba és más mobil eszközökbe szánt Intel Pentium M és az a köré épülő Centrino lapkacsalád.
A több új technológiát felvonultató processzor 1,6 GHz-en futott. Amennyiben a tömegtermelés körül nem merülnek fel komoly problémák, az új Efficeon július vagy augusztus környékén válik hozzáférhetővé. Az ígéretek szerint az év végéig gyorsabb példányok érkezése is várható.
A méret csökkentése nagy mértékben olcsóbbá teszi az egyes lapkák előállítási költségét. A zsugorítás további előnye, hogy a kisebb chipek alacsonyabb feszültséggel működtethetőek, kisebb fogyasztás mellett pedig magasabb működési frekvenciákat képesek elérni. Az új változat hűtéséhez például már nem szükséges ventilátor, ami nagy mértékben megkönnyíti a notebookok tervezését és halkabb működést eredményez. Az Efficeon jelenleg a tajvani TSMC félvezetőgyárában készül, 130 nanométeres eljárással, legmagasabb órajele pedig 1,2 GHz.
A processzorok eddigi fejlődését alapvetően az egyre nagyobb integráltság és a gyártástechnológia fejlődése által lehetővé tett zsugorítás jellemezte. Napjainkban azonban már a fizika törvényeinek korlátjába ütközik a miniatürizálás további gondtalan folytatása. A csíkszélesség további csökkentésének legnagyobb korlátja, hogy a kapuoxid már csak pár atomi réteg vastagságú, ami egyfelől rendkívül megnöveli, másrészt kiszámíthatatlanná teszi a szivárgási áramot.
A szivárgási áram és a fogyasztás csökkentését célozza meg a 90 nanométeres példányokban debütáló LogRun2 technológia, melynek segítségével dinamikusan, az igényelt teljesítménytől függően változik a processzor órajele és a tranzisztorokhoz jutó feszültség. Az eljárást a japán elektronikai óriás NEC is felhasználja majd 90, 65 és 45 nanométeren gyártott lapkáiban.
A jelenlegi, 130 nanométeres Efficeon |
Szintén az új Efficeon processzorokkal érkezik a puffertúlcsordulásos támadások ellen védő NX technológia, mely először az AMD processzoraiban jelent meg. A technológiát támogató processzorok a memóriában található, puffertúlcsordulást okozó kódot nem hajtják végre.
A jelenleg igen parányi piaci részesedéssel rendelkező Transmeta jövője döntő mértékben függ az Efficeon sikerességétől. Partnerei között jelenleg főleg elismert japán vállalatok találhatóak -- Fujitsu, NEC, Sharp, Sony, Toshiba --, melynek legfőbb okai valószínűleg a japán marketing és a fogyasztói piac sajátosságai. A japán vállalatok a nyugati gyakorlathoz képest töredék várható sorozatnagyság mellett is piacra dobnak egy-egy új terméket, akkor is, ha viszonylag bizonytalan a siker, miközben a távol-keleti szigetország fogyasztóinak elkölthető jövedelme érvényesülni engedi a technológiai újítások és miniatürizáció iránti fogékonyságot.