Káosz és fejetlenség: újabb formátum pályázik a DVD trónjára
Jelenleg két formátum pályázik a DVD-t leváltó következő generációs optikai formátum címére: a kék lézert használó Blu-Ray és HD-DVD mellett pro és kontra sorolhatnánk fel érveket és ellenérveket. A két formátum egyetlen dologban egyezik meg egymással: mindkettő kék, rövid hullámhosszú lézert alkalmaz a nagy adatsűrűség elérésére.
Egy másik utat követtek azok a kínai gyártók, melyek közösen fejlesztették ki az EVD formátumot. A kék lézer adta lehetőségeket figyelmen kívül hagyva inkább maradtak a jól bevált, kiforrott vörös lézeres technológiáknál, s a körülbelül DVD-kapacitású lemezre nagyobb tömörítést biztosító VP5 és VP6 kodekkel írják fel az akár HD-minőségű filmeket, tartalmat. A formátum kifejlesztésének elsődleges célja az volt, hogy a gyártók mentesüljenek a DVD-licencdíjak fizetése alól. Az EVD nyilvánvalóan költséghatékony megoldás lehet, s Kínában az év eleje óta kaphatók EVD-lejátszók.
A káoszt most újabb formátum tetézi. A tajvani gyártók által bemutatott FVD (Changeable Forward Disc) lemez írására ugyanis szintén vörös lézert alkalmaznak, kapacitása alig haladja meg a DVD-ét -- egyrétegben 5,4 GB, kétrétegben 9,8 GB tárolására képes --, a filmeket és egyéb tartalmakat pedig a szárnyait bontogató Windows Media 9 formátumban tárolja. Az FVD második generációja a gyártók szerint akár 6 (1 réteg), illetve 11 GB (2 réteg) adat tárolására is képes lesz.
A Windows Media 9 az On2 VP5 és VP6 kodekjéhez hasonlóan nagyfokú tömörítés mellett nyújt kiváló minőségű képet, s támogatja a HD-tartalmakat is. Az FVD-1 lemezre ebben a formátumban akár 135 percnyi HD-adás is rögzíthető kifogástalan minőségben.
Az FVD formátum mögött nem kisebb cégek állnak, mint a Ritek, a CMC Magnetics, a Prodisc Technology és az U-Tech Media, melyek hamarosan írható FVD lemezeket is bemutatnak majd. A médiákat a LiteOn, BenQ, Mustek, és Storage Quanta által fejlesztett, 2004 második félévében megjelenő FVD-írókkal írhatjuk majd tele adattal.
A formátum képviselői szerint már tárgyalásokat folytatnak olyan nagy kiadóvállalatokkal, mint a Walt-Disney és a Time Warner, s reményeik szerint hamarosan filmeket is meg lehet majd vásárolni ebben a formátumban.
Az FVD formátum szükségessége ugyanakkor igencsak kétséges: a Microsoft formátuma ugyanis normál DVD-médiákon is alkalmazható, s egyáltalán nincs szükség az FVD által nyújtott -- nyúlfarknyi -- többletkapacitásra. A Sigma Designs új dekóderchipje segítségével ráadásul olcsó DVD-lejátszók készíthetők, melyek képesek lesznek a Windows Media 9 videót és audiót tartalmazó DVD-lemezek lejátszására is.