Modellszámozást vezet be processzorainál az Intel
Intelhez közeli források szerint a vállalat processzorainál hamarosan az órajel mellett egy teljesítmény-mutatót is megad, hogy egyszerűsítse a vevői dolgát. Az újfajta jelölés a Dothan magos Pentium M piacra dobásakor fog bemutatkozni, ami a második negyedév során várható. Az év második felében a Pentium 4 és Celeron lapkák esetében is bevezetésre kerül a modellszámozás.
Az újfajta jelölési módszer bevezetése rendkívül nagy változás az Intel marketing-stratégiájában, a vállalat processzorait eddig az órajelük szerint különböztette meg. Az újfajta jelölések bevezetésére vélhetően azért van szükség, mert egy adott processzortípusból egyszerre több kivitel is kapható. A Pentium 4-ből jelenleg háromféle változat van forgalomban, amelyek 512 vagy 1024 kbyte másodszintű gyorsítótárral és 533 vagy 800 MHz-es front side busszal rendelkeznek.
A modellszámozásnál az Intel az órajel mellett a front side busz sebességét és a gyorsítótárak méretét veszi figyelembe. A rendszer bevezetése után a fogyasztók könnyebben eldönthetik, melyik számukra a jó, a jobb és a legjobb választás -- árulták el a céghez közeli források. Az Intel természetesen nem kommentálta a kiszivárgott információt.
Egyelőre nem tudni, hogy pontosan milyen képlet szolgál majd a modellszámok megállapítására. A hírek szerint az Intel olyan számozási módszert dolgoz ki, amely csak egy azonos processzorcsalád eltérő tagjaira használható, azaz például a Pentium 4-et és a Celeront nem lehet modellszámok szerint összehasonlítani.
A modellszámozás segíthet az Intelnek abban, hogy Pentium M processzora kedvezőbb fogadtatásra találjon a vevők körében. Amint az ismert, a kifejezetten noteszgépekbe szánt Pentium M órajele lényegesen alacsonyabb, mint a Pentium 4 mobil változatáé, noha teljesítményben gyakran felülmúlja azt. A vásárlók azonban döntésüknél nagy figyelmet fordítanak a magas órajelre és nem veszik figyelembe a lapkák eltérő képességeit.
Az AMD már 2001-ben átállt a modellszámozás használatára, azonban a vállalat teljesen más módszert használt a jelölések megállapítására, mint az Intel. A cég állítása szerint az Athlon XP-nél bevezetett mutatók a korábbi generációs Athlonhoz mért teljesítménynövekedést hivatottak jelölni. Az AMD ma már -- az alsó árkategóriás Duron chipek kivételével -- minden processzoránál (Athlon XP, Athlon 64, Opteron) modellszámozást használ.