Részletek az Opteron-alapú HP szerverekről
A Hewlett-Packard munkatársai mai sajtótájékoztatójukon számos részletet árultak el a vállalat új, Opteron-alapú szervereiről, illetve a HP és az AMD közeljövőre vonatkozó közös terveiről.
Noha sokan azt gondolhatnák, hogy a HP belépése az Opteron-alapú rendszerek piacára egy váratlan és hirtelen lépés, a helyzet valójában egész más: a vállalat már két évvel ezelőtt megkezdte az AMD nyolcadik generációs processzorára épülő szervereinek fejlesztését. A HP képviselői hangsúlyozták, hogy míg legnagyobb versenytársaik -- IBM, Sun -- OEM-ek által épített rendszereket forgalmaznak saját márkanév alatt, a HP Opteron-alapú szerverei teljes egészében saját fejlesztéseken és műszaki megoldásokon alapulnak.
A HP kínálatában jelenleg két Opteron-alapú rendszer szerepel, a kétprocesszoros, belépő szintű ProLiant DL145, illetve a legfeljebb négy processzorral felszerelhető ProLiant DL585. A HP a két- és négyprocesszoros, rackbe építhető Opteron-alapú szerverek mellett hamarosan bemutat egy kétprocesszoros, Opteron-alapú blade szervert is, amelynek termékneve ProLiant BL25p lesz. A cég képviselői közölték, hogy az Opteron-alapú ProLiant szerverek a legtöbb esetben kedvezőbb ár/teljesítmény mutatóval rendelkeznek a Xeon-alapú megoldásoknál, azonban bizonyos területeken még mindig az Intel processzorra épülő rendszerek teljesítenek jobban.
A vállalat képviselői hangsúlyozták, hogy a HP továbbra is teljes mértékben elkötelezett az Itanium processzorcsalád mellett. A HP elképzelései szerint a legnagyobb teljesítményt és megbízhatóságot igénylő nagyvállalati alkalmazások futtatására az Itanium a legjobb megoldás. "A 64 bites kiterjesztéssel ellátott x86 rendszerek egyfajta belépőként, előszobaként szolgálnak a valódi 64 bites világba" -- mondta Molnár János, a HP nagyvállalati üzletágának vezetője.