Olcsóbb és erősebb lett az IBM csúcskategóriás UNIX-szervere
Az IBM bejelentette, hogy jelentősen megnövelte legnagyobb teljesítményű UNIX-szerverének, az IBM eServer p690-nek a memóriáját és teljesítményét, és csökkentette számos konfiguráció árát. A bejelentés a p690 múlt heti TPC-C rekordját követi: egy 32 processzoros p690 szerver 1 025 486 tranzakció/perc feldolgozási sebességet és 5,43 dollár/tpmC ár/teljesítmény értéket ért el.
Az IBM p690 ma bejelentett továbbfejlesztései az előző verzióknál akár 20 százalékkal is nagyobb teljesítményt nyújtanak, köszönhetően a legújabb, 1,9 GHz-es Power4+ processzoroknak, és a legfeljebb 1 Tbyte-ig bővíthető memóriának. A vállalat emellett csökkentette egyes konfigurációk listaárát is és bejelentette, hogy a p690 és p670 rendszerek már Linux operációs rendszerrel is rendelhetők.
Az IBM eServer p690 a piacon lévő legnépszerűbb csúcskategóriás UNIX-szerver, bevezetése óta több mint 4 ezer darabot értékesítettek belőle. Az IBM az IDC piackutató vállalat adataira hivatkozva azt állítja, hogy az eServer p690-ből többet adtak el, mint a legnagyobb teljesítményű Sun Fire és HP Superdome rendszerekből összesen.
Az IBM a tervek szerint jövőre mutatja be a p690 utódát, a Power5 processzorokra épülő, "Squadron" kódnévű rendszert. Rövid távon az IBM célja, hogy megelőzze a Sunt és a HP-t a UNIX-szerverek piacán, hosszú távon azonban a Squadron egyfajta konszolidációs projektnek tekinthető, amelynek keretében az IBM nagyteljesítményű szerverei -- eServer pSeries, iSeries és zSeries -- mindannyian a Power architektúrára állnak át.
A Power5 -- elődjéhez hasonlóan -- egy lapkán két processzormagot tartalmaz, azonban támogatja a szimultán többszálú végrehajtás, így a két processzormag összesen négy utasításszál párhuzamos végrehajtására képes. Ez azt jelenti, hogy egy 32 processzorral szerelt csúcskategóriás eServer pSeries UNIX-szerver az alkalmazások felé 128 processzoros rendszernek "látszik".
A Power4-hez képest jelentős újdonság továbbá, hogy a Power5 a processzorra integrált memóriavezérlőt tartalmaz, amely révén jelentősen csökkenthető a memória késleltetése. Az utóbbi időben debütált modern processzorok közül számos modell tartalmaz integrált memóriavezérlőt, többek között a Sun UltraSPARC III, az AMD Opteron és a HP Alpha EV7 is.
A Power5-öt az IBM eleinte 130 nanométeres csíkszélességgel állítja elő. A 276 millió tranzisztort tartalmazó chip mérete 389 mm2. A vállalat a tervek szerint 2005-ben már 90 nanométeres csíkszélességű gyártástechnológiával állítja elő a chipeket, amelyek magasabb órajelen működnek és Power5+ néven kerülnek forgalomba.
A Power5-re épülő Squadron rendkívül fejlett particionálási lehetőségeket biztosít majd a felhasználók számára, így akár összesen 10 -- IBM AIX vagy Linux -- operációs rendszer is futhat egy számítógépen. Természetesen a partíciók dinamikusan méretezhetők lesznek. A 2004 során megjelenő AIX 5.3 operációs rendszer segítségével a számítógép mind teljesítmény, mind pedig szolgáltatások tekintetében meg fogja közelíteni az IBM jelenlegi mainframe rendszereit, a korábban S/390-ként ismert eServer zSeries sorozat tagjait.