Új technológia csökkenti a kamerás mobiltelefonok és hordozható eszközök méretét
A Matsushita Electric (Panasonic) bemutatta legújabb fejlesztését, a piac legkisebb pixelméretű képérzékelőjét, melyet elsősorban mobiltelefonokban használhatnak fel a gyártók. A nagy érzékenységű és alacsony energiafogyasztású szenzor a hordozható és biztonságtechnikai eszközök széles skálájánál is hasznosítható lesz.
A (nu)MAICOVICON névre keresztelt képérzékelő a hagyományos szenzorokkal összehasonlítva több előnnyel is rendelkezik. Energiaigénye alacsonyabb, mint a CCD képérzékelőké és jobb minőségű képet produkál, mint a CMOS modellek. A (nu)MAICOVICON első generációjának tömeggyártása még ebben a hónapban megkezdődik.
Az ipar legkisebb képérzékelője egyedülállóan kis pixelméretet tesz lehetővé, így 1,3 megapixeles felbontást valósít meg 4,5 mm átlójú felületen. A miniatűr érzékelőt alkalmazó hordozható kamerák kisebbek és vékonyabbak lehetnek. A rendkívül kis pixelméretnek köszönhetően a 2 megapixeles felbontás már egy 5,6 mm átlóméretű felületen megvalósítható.
A Panasonic legújabb jelfeldolgozó technológiájával a (nu)MAICOVICON hosszabb működési időt is garantál a mobiltelefonoknak. Egy adott pixelszámhoz viszonyítva az új technológia megközelítően ötödannyi energiát fogyaszt, mint a CCD képérzékelők.
A fényérzékeny felület növelését a fény bejutását akadályozó huzalozás mértékének csökkentésével sikerült elérni. Így a (nu)MAICOVICON érzékenysége megnövekedett, amely a hagyományos képérzékelőkkel összehasonlítva élesebb képet eredményez és a nagyítást is jobban tűri. A kis zajú technológiával kiküszöbölhetővé válik a durva képszerkezet, így még az 5 lux, vagy ennél alacsonyabb fényértékeknél is éles képet kaphatunk.
Az 1,3 megapixeles modellek tömeggyártása még ebben a hónapban elkezdődhet, míg a 2 megapixeles (nu)MAICOVICON modellek gyártása márciusban indul. A jövőben a még nagyobb pixelszámot lehetővé tévő és gyorsabb modellek alkalmassá válnak a különböző AV-eszközökben (mint például digitális fényképezőgépek, digitális videokamerák), valamint a biztonságtechnikai termékekben történő alkalmazásra.