München után Párizs is áttér a Linuxra?
Bajorország fővárosa, München tavaly május végén döntött a nyílt forráskódú Linux operációs rendszer közigazgatásban való használatáról, most pedig Párizs is hasonló lépést fontolgat. A müncheni projektben tevékenyen résztvevő Unilog nevű rendszerintegrátor cég készíti azt a megvalósíthatósági tanulmányt, amelynek témája a nyílt forráskódú szoftverek installálása a francia fővárosban.
A három hónapos tanulmány keretében a Unilog felülvizsgálja a párizsi közigazgatásban használt 17 ezer Windows-alapú PC-t, beleértve 400 szervert és 600 alkalmazást. A cég szerint egyértelműen a müncheni tanulmánynak köszönhetően nyerték el a jelenlegi megbízást. Münchenben 14 ezer asztali PC-n és notebookon tértek át a SuSE Linuxra.
A nyílt forráskódú szoftverek egyre népszerűbbé válnak a(z) (ön)kormányzati szektorban Európában és szerte a világon. Schwabisch Hall volt az első német város, ahol a Windowst felváltotta a Linux, nem sokkal ezután jött München.
Jacques Sauret, a francia Elektronikus Közigazgatás-fejlesztési Ügynökség igazgatója múlt héten közölte, hogy a francia kormányzat fontolóra veszi azt, hogy nyílt forráskódú szoftvereket fognak installálni az általuk használt asztali PC-k 5-15 százalékán.
A párizsi közigazgatásban 2002 vége óta széles körben használják a Lutece nevű (BSD licences) webes kiadványszerkesztő eszközt, amelynek segítségével a kerületi tanácsok internet és intranet oldalakat tudnak létrehozni és kezelni.
Február elején a Unilog és a Nord/Pas-de-Calais régió kereskedelmi tanácsai elindítottak egy SW@M nevű, nyílt forráskód-alapú együttműködési webprojektet, amelyet várhatóan 33 ezer kisvállalkozás fog használni Franciaország ezen részén.
Amint arról beszámoltunk, a német Szövetségi Pénzügyi Hivatal (Bundesamt für Finanzen, BfF) egy nagyobb szabású informatikai projekt keretében Európa egyik legnagyobb Linux-alapú mainframe rendszerét helyezte üzembe nemrég.