A Novell bejelentette a Mono projekt ütemtervét
A Novell bejelentette a Mono projekt ütemtervét, mely egy közösségi kezdeményezés a Microsoft .NET fejlesztőplatform nyílt kódú verziójának kifejlesztésére. Célja, hogy a Linux és UNIX* fejlesztők számára is lehetővé tegye többplatformos .NET alkalmazások felépítését és bevezetését. Az ütemterv 2004. elejére teszi a Mono 1.0 és a további verziók megjelenését, és útmutatást nyújt azoknak a vállalati fejlesztőknek és független szoftverszállítóknak, akik .NET alapú alkalmazásaikat platformok és operációs rendszerek széles skáláján kívánják felépíteni.
A több mint kétévnyi tervezési és tesztelési munkát tartalmazó Mono egyszerűbbé teszi az alkalmazások Linux és Unix rendszereken történő felépítését és bevezetését. A projekt továbbra is követi a Microsoft .NET, valamint a Linux és GNOME desktop technológiák fejlődését.
A LinuxWorld Conference & Expo 2003 rendezvényen a legjobb nyílt forráskód projektté (Best Open Source Project) választott Mono projektet a Ximian kezdeményezte. Célja, hogy a fejlesztőket modern fejlesztőeszköz-készlettel és a .NET rendszerek UNIX és Linux rendszereken történő bevezetéséhez szükséges mechanizmusokkal lássa el. A Mono a kulcsfontosságú .NET kompatibilis komponensekből áll, ilyen például a C# fordító, egy virtuális futtatórendszer és a könyvtárak egyre gyarapodó készlete, mely többek között ASP.Net és ADO.Net, valamint GNOME- és Linux-specifikus könyvtárakból áll. A világ több mint 150 fejlesztője járul hozzá a Mono projekthez.
A Mono 1.0 a kezdeti verzió, melynek célja, hogy a fejlesztők elsajátítsák a Mono használatát, és elkezdhessék a Linux és UNIX rendszereken futó .NET 1.1 kompatibilis alkalmazások építését. A megjelenés 2004. második negyedévében várható. A Mono 1.0 különböző könyvtárprofilokkal készül, így .NET 1.0, .NET 1.1 és az ECMA által meghatározott profilokat biztosít.
A Mono 1.0 kódgeneráló modulja JIT (just-in-time) és AOT (ahead-of-time) módokban is használható. A kódgeneráló x86 és PowerPC alapú architektúrákat támogat. A további architektúrák (Arm, Sparc, HPPA és s390) támogatása értelmezőkön keresztül történik. Az ezt követő Mono 1.2 a grafikus felhasználói felület alapú alkalmazásokhoz szükséges könyvtárakat és a .NET 1.2 szolgáltatásainak alapszintű támogatását tartalmazza.