Új Hírközlési Törvény: általános vitára ajánlva
Az új Elektronikus Hírközlési Törvényt általános vitára ajánlotta tegnapi ülésén az országgyűlés informatikai és távközlési bizottsága. Az egyhangú szavazást megelőzően a minisztérium képviselője és a bizottság tagjai egyaránt kifejtették véleményüket a törvénytervezettel kapcsolatban.
Mint Pataki Dániel, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium helyettes államtitkára bevezetőjében elmondta: az új Hírközlési Törvény megalkotásával három célt kívánnak elérni: az uniós jogharmonizációt, a korábbi szabályozás hiányosságainak felszámolását és a távközlési piacon tapasztalható anomáliák megszüntetését, valamint a hírközlés-politika érvényre juttatását.
A törvénytervezet kiemelt figyelmet fordított a fogyasztók érdekeire is, többek közt a szolgáltatóválasztás és a számhordozhatóság megteremtésével. Az egyetemes szolgáltatás szabályozásával 250-300 ezer előfizetőt érintő kérdést rendeztek.
A hírközlés-politika kapcsán a helyettes államtitkár elmondta: kiemelt cél az internethasználat elterjedése, ám ehhez nem csak a törvényi szabályozásra van szükség, hanem a PC-penetráció növelésére és az internettel, internetezéssel kapcsolatos igény megteremtésére is.
Rogán Antal, a Fidesz képviselője -- az informatikai és távközlési bizottság elnöke -- kifejtette: önmagában a törvény nem fogja olcsóbbá tenni az internet-hozzáférést, sem a telefonhasználatot, ám ezeket nem is lehet szabályozással kikényszeríteni. Hozzátette még: a helyi szolgáltatóválasztás megteremtése is kevésnek tűnik egy olyan helyzetben, mikor egyes szolgáltatásokért nem tolonganak a piacon a vállalkozások.
Az új törvény tervezetéből -- melynek parlamenti expozéjára a jövő héten kerül sor -- kimaradtak az Internetszolgáltatók Tanácsa által a közelmúltban jelzett félreérthető passzusok: így az előfizetőknek nem kell tartaniuk az otthoni hálózatok után fizetendő illetékektől, valamint a domainregisztráció és az IP-címkiosztás sem került a minisztérium hatáskörébe.