Szorosabb együttműködésre van szükség a chipgyártók és a félvezetőipari berendezések gyártói között
Mike Splinter |
A kaliforniai San Joséban rendezett International Symposium on Semiconductor Manufacturing (ISSM) konferencián a félvezetőiparban használatos berendezések legnagyobb gyártójának vezetője kifejtette, hogy a chipgyártóknak szűkíteniük kellene jövőbeli technológiákra vonatkozó elképzeléseiket.
Az egyik ilyen terület a felhasznált tranzisztorok típusa és a hozzájuk szükséges gyártási eljárások kérdése. Amennyiben a félvezetőipar szereplői nem szűkítik lehetőségeiket, a chipgyártásban használatos berendezések előállítói nem tudják kifejleszteni a szükséges technológiákat, "ezek a tranzisztorok sosem kerülnek gyártásba" -- véli Splinter.
Mike Splinter közel 20 évig dolgozott az Intelnél, ahol számos pozíciót töltött be. Legutóbb az értékesítésért és marketingért felelős részleget vezette, de korábban a gyártástechnológiáért és gyártásért felelős részleg igazgatójaként dolgozott. Egy időben még a jelenlegi vezérigazgató, Craig Barrett utódaként is emlegették.
Az Applied Materials elnök-vezérigazgatója szerint a félvezetőgyártóknak és a berendezésgyártóknak szorosabban együtt kellene működni annak érdekében, hogy megoldódjon a félvezetőipar két legnagyobb problémája: a chipgyártásban használt berendezések fejlesztése, valamint a gyártókapacitás előrejelzése.
Splinter úgy véli, a félvezetőgyártóknak továbbra is tartani kell a kétéves gyártástechnológiai ciklusokat. "Ha nem térsz át következő generációs gyártástechnológiára, valaki más majd megteszi és lemaradsz" -- mondta az Applied Materials elnök-vezérigazgatója.
Noha Splinter gyártástechnológia szempontból egyetért Moore törvényével, hangsúlyozta, hogy a félvezetőgyártásban használatos technológiai útiterv (International Technology Roadmap for Semiconductors, ITRS) szerzőinek realisztikusabb gondolkodásra lenne szüksége.
"A terv inkább forradalmi mint valóságos, emiatt a gyártóknak túl sokat kell új technológiákra költeni" -- mondta Splinter, aki példaként említette a 300 milliméteres wafereket és az alacsony k-együtthatójú dielektrikumokat, amelyek bevezetése az eredeti útitervekhez képest lényeges késéssel történt meg.
Kérdésre válaszolva Splinter kifejtette, hogy senkit sem hibáztat a valószerűtlen tervek miatt. "A múlt már elmúlt. Nem hibáztatok senkit" -- mondta az Applied Materials vezetője, aki hozzátette, hogy jövőben a vállalata nagyobb szerepet kíván játszani az ITRS kidolgozásában.