:

Szerző: Barna József

2003. október 2. 19:13

Konferencia a magyar digitális jövő kérdéseiről

Tartalom és információs infrastruktúra címmel a mai napon műhelykonferenciát tartott a World Wide Web Consortium (W3C) Magyar Iroda, az MTA SZTAKI és az Axelero Internet. Az ország jelenlegi és még inkább jövőbeli boldogulása leginkább attól függ, hogy a digitális információk előállításának, szállításának, hosszú távú tárolásának, visszakeresésének, intelligens felhasználásának technikai és társadalmi rendszerei hogyan szerveződnek meg. A műhelykonferencia célja az ezen a területen tevékenykedő cégek, intézmények, közösségek közötti párbeszéd elősegítése, a közös célok és feladatok meghatározása és a kapcsolódó rendszerek vizsgálata.

"Tartalom és információs infrastruktúra" címmel a mai napon műhelykonferenciát tartott a World Wide Web Consortium (W3C) Magyar Iroda, az MTA SZTAKI és az Axelero Internet. Az ország jelenlegi és még inkább jövőbeli boldogulása leginkább attól függ, hogy a digitális információk előállításának, szállításának, hosszú távú tárolásának, visszakeresésének, intelligens felhasználásának technikai és társadalmi rendszerei hogyan szerveződnek meg. A műhelykonferencia célja az ezen a területen tevékenykedő cégek, intézmények, közösségek közötti párbeszéd elősegítése, a közös célok és feladatok meghatározása és a kapcsolódó rendszerek vizsgálata.

A World Wide Web Consortium Magyar Iroda, az MTA SZTAKI (Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete) és az Axelero Internet által szervezett műhelykonferencia a digitális magyar valóság jelenlegi és a közeljövőben létrehozandó infrastrukturális rendszereit vizsgálta, elemezve a meglévő társadalmi gyakorlatot, a hálózati rendszereket és az intézményeket. Az eddigi gyakorlat szerint a kormányzati, ágazati stratégiák leginkább a digitális információhoz való hozzáférés (internet-hozzáférések száma) vagy az általános számítógép-használati képességek fejlesztéseinek irányába mozogtak, a felhasználókat azonban a tartalom érdekli leginkább. Alapvető cél tehát a digitalizálás, a digitalizált nemzeti vagyon/kultúra országos méretű technikai-technológiai hátterének megteremtése, illetve az ehhez szükséges országos, állami, intézményi, közösségi szinten jelentkező infrastruktúrák kialakítása.

Az Axelero Internet szerint az internettel foglalkozó vállalatoknál szemléletváltásra van szükség: az internetpenetráció növeléséhez a magyar nyelvű tartalmat kell fejleszteni annak figyelembevételével, hogy nem csupán a meglevő felhasználók igényeit kell kielégíteni, hanem azét a több millió emberét is, akik nem interneteznek még. Ezért támogat a vállalat minden olyan kezdeményezést, amely elősegíti a magyar tartalom és internetkultúra erősödését.

A tartalomiparon belüli tartalomintegráció lehetőségeiről, fontosságáról beszélt Szakadát István, az Axelero Internet vezető kutatója a konferencián. Előadásának mottója: "Tartalom mindenek felett, infrastruktúra mindenek alatt". Meglátása szerint az internetszolgáltatók jelenleg még domináns hozzáférés-szolgáltatói szerepe a jövőben meghaladható, és még komolyabb szerepet kell vállalniuk a hálózati kommunikáció világában, hiszen az új technikák által biztosított tartalom fontosabb és érdekesebb, mint maga az infrastruktúra. A tartalom megfelelő minőségű használatához szükséges technikai fejlesztéseket, informatikai erőforrásokat olyan módon kell az internetszolgáltatónak egybeintegrálni és infrastruktúraként felkínálni, hogy mindez láthatatlan legyen a tartalomszolgáltatók és tartalomfogyasztók számára.

Dr. Kovács László, W3C Magyar Iroda vezetője szerint a mostani konferencia fontos lépés abba az irányba, hogy komoly és érdemi párbeszéd kezdődjék a magyar internetes média, a tartalomszolgáltatók és a hálózati infrastruktúrát biztosító cégek és szervezetek között. Az MTA SZTAKI a W3C-vel együttműködve azon dolgozik, hogy Magyarországon is meghonosítsa azokat a szabványos megoldásokat, amelyekkel lehetővé válik az internetes tartalom jó minőségű és széleskörű elterjedése és hozzáférhetősége. Olyan projektekkel vesz ebben részt, mint például az Elosztott digitális hangtárak a közösségi rádiózásért (StreamOnTheFly), online szótár, plágiumkereső rendszer, internetes szavazások.

a címlapról

jogsértés

39

Bajban lehet az X az EU-ban

2024. július 12. 13:21

A Bizottság előzetes döntéshozatali eljárása szerint a közösségi platform működése több ponton is törvénysértő.