December 3-án érkezik a Prescott magos Pentium 4
Noha a korábbi pletykák november 17-i piaci premierről szóltak, a Precott magos Pentium 4 hivatalosan csak december 3-án érkezik meg a piacra -- állítják az Intelhez közeli források. Ez egyben azt is jelentheti, hogy az idei évben csak korlátozott számú Prescott magos processzor kerül a boltokba.
Számos pletyka merült fel a Prescott késésével, valamint az Intel 90 nanométeres csíkszélességű gyártásátechnológiájával kapcsolatban, a világ legnagyobb félvezetőgyártója azonban határozottan cáfolta ezeket és közölte, hogy a legújabb generációs Pentium 4 fejlesztésével és gyártásával kapcsolatban minden a tervek szerint halad és a piaci premiert az előzetes ígéreteknek megfelelően a negyedik negydévben tartják.
A Prescott magos Pentium 4 processzor 3,2 és 3,4 GHz-es változatokban kerül bejelentésre az idén, a 3,4 GHz-es csúcsváltozat listaára 637 dollár lesz. A Prescott legfontosabb újdonsága a megnövelt méretű elsőszintű és másodszintű cache, a 800 MHz-es front side busz, a 13 implementált új utasítás (Prescott New Instrucitions), a továbbfejlesztett Hyper-Threading technológia, valamint a La Grande kódnéven ismert biztonsági funkció.
A Prescott magos Pentium 4 processzorban mind az elsőszintű adatcache, mind pedig a trace cache mérete megnövekedett. Az adatcache 8 kbyte helyett 16 kbyte lett, a trace cache mérete pedig szintén megkétszereződött, így közel 32 kbyte méretű. A másodszintű gyorsítótár a Northwoodban 512 kbyte volt, a Prescottba azonban már 1 Mbyte-os L2 cache került. Az új Pentium 4 processzor 800 MHz-es -- 200 MHz-es quad pumped -- front side busszal működik.
Mikroarhitektúrális szinten jelentős újdonságnak számít a továbbfejlesztett pre-fetch funkció és az új elágazásbecslő egység. A Prescottban található 13 új parancs közül 5 a komplex aritmetikai műveletek gyorsítására szolgál, 4 új lebegőpontos vektorutasításunk is van, ezen felül 2 utasítás szolgál a Hyper-Threading hatékonyabb kihasználására, illetve 1-1 új utasítás áll rendelkezésre a videotömörítés gyorsítására, valamint lebegőpontos számok egésszé konvertálásához.