A Fujitsu építi a világ leggyorsabb linuxos szuperszámítógépét
Egy nappal azt követően, hogy az IBM bejelentette: a japán Fejlett Ipari Tudományok és Technológiák Nemzeti Intézete számára megépíti a világ leggyorsabb linuxos szuperszámítógépét, a Fujitsu megemelte a tétet. A japán vállalat az IBM-monstrumot felülmúló teljesítménnyel rendelkező linuxos klasztert állít üzembe, szintén a szigetországban.
A Fujitsu közleményében arról számolt be, hogy a japán Fizikai és Kémiai Kutatóintézet (Riken) egy nagyteljesítményű szuperszámítógépet rendelt a vállalattól. A klaszter 2048 darab processzorból áll majd és teljesítménye eléri a 12,4 billió lebegőpontos műveletet másodpercenként (TFLOP). A Fujitsu nem közölte, mely gyártó mikroprocesszorát használja fel a számítógépben. A rendszert biotechnológiai kutatásokhoz szükséges számításokhoz használják majd a kutatók.
A Fujitsu által épített rendszer teljesítménye felülmúlja az IBM által tervezettét, és a világ leggyorsabb szuperszámítógépeinek toplistáján a harmadik helyre lenne elegendő. A Nagy Kék szuperszámítógépe 1058 darab, AMD Opteron processzorra épülő eServer 325 szerverből és egy 520 darab Itanium 2 processzorból álló fürtből áll, teljesítménye pedig 11 TFLOP. Mindkét modell 2004-ben készül el.
A fenti rendszereknél jelentősen gyorsabb lesz azonban az Egyesült Államok energiaügyi minisztériumának nukleáris biztonságért felelős kutatólaboratóriuma részére épített szuperszámítógép. Amint arról beszámoltunk, a szintén linuxos Red Stormot, melynek csúcsteljesítménye üzembe állításakor 40 billió művelet lesz (teraOPS) másodpercenként, a Cray építi -- szintén AMD Opteron processzorok felhasználásával.