Az IBM is csatlakozna a szórakoztatóelektronikai eszközökhöz rendszert fejlesztő CE Linux Forumhoz
A Microsoft dédelgetett álmát, a domináns piaci szereplővé, szoftverszállítóvá válást veszélyezteti a nyolc legnagyobb szórakoztatóelektronikai gyártó által létrehozott szövetség, melyhez most a kék óriás, az IBM is csatlakozna. A Sony, Matsushita (Panasonic), Hitachi, NEC, Philips, Samsung, Sharp, Toshiba és az IBM által jegyzett CE Linux Forum célja egy nyílt, szórakoztatóelektronikai berendezésekben -- CE: Consumer Electronics -- és egyéb eszközökben széleskörűen használt Linux-alapú operációs rendszer (CELF) kifejlesztése.
A szövetség által alkotott Linux-alapú operációs rendszer jelentősen növelné a gyártók bevételeit, hiszen a gyártási költség komoly részét a jelenleg használt többnyire Microsofttól származó operációs rendszer licencdíja teszi ki. Amennyiben létezne egy olcsóbb vagy ingyenes alternatíva, a gyártók nem kétséges melyik megoldást választanák.
A Microsoft körülbelül két hónappal ezelőtt jelentette be, hogy lényegesen csökkenti a Windows CE .Net árát és megváltoztatja a licencfeltételeket. A szoftvergyártó óriás jelentős bevételekhez jut a mobil operációs rendszer értékesítéséből, az elmúlt év harmadik negyedévében 38 millió dollár bevételhez jutott a CE termékek értékesítéséből, míg az előző év azonos időszakában csupán 21 millió dollárt könyvelhetett el.
A Sony szerint noha egyes berendezésekben már Linux-alapú rendszerek találhatók, a szoftvereket még jelentősen tovább kell fejleszteni. Néhány másodperces betöltődési és leállási idő elfogadható egy kéziszámítógépen, de a felhasználók nem honorálnák ezt egy mobiltelefonnál vagy más hordozható és szórakoztatóelektronikai eszköznél. A Forum célja az egy másodperc alatti bootolási idő elérése.
Az Egyesült Államokban értékesített TiVo merevlemezes videorögíztő berendezéseit és a hazánkban is ismert KiSS DP-450 DivX-kompatibilis DVD-lejátszót szintén Linux-alapú operációs rendszer hajtja meg.
A Sony és a Matsushita egyaránt 16000 dollárt fizetett be a konzorcium pénztárába, a további tagok 4000 dolláros díj ellenében léphettek be a szövetségbe. A CELF tagjai nyár végén tervezik a CE Linux operációs rendszer első forráskódjának megjelentetését.