Bruce Perens szerint az SCO Group az IBM ellen esélytelen, az ügyön egyedül a Microsoft nyerhet
A CNET-en tegnap megjelent kommentárjában Bruce
Perens rámutat arra, hogy az SCO IBM ellen felhozott vádjai üres fenyegetések (UNIX szakmai titkok illetéktelen felhasználása, szerződésszegés, versenyellenes magatartás), amelyek rendkívül nehezen bizonyíthatóak. Példaként említi a kilencvenes évek elejéről azt a pert, amelyben az AT&T a University of California-t vádolta az AT&T szoftvereken lévő copyright megsértésével. A bíróságon később az egyetem BSD rendszerének négy darab forrásfájljára szűkültek le a vádak, ezeket a fájlokat az egyetem munkatársai újraírták, a per költségeit pedig az AT&T-nek kellett állnia.
Az SCO által indított per legfontosabb vádpontja a szakmai titkok megsértése. Az SCO-nak tehát azt kellene bizonyítania, hogy a kérdéses UNIX technológiák valóban titkok voltak, azonban közismert, hogy a UNIX rendszerek működésének "titkai" harminc éve elérhetőek, és a UNIX specifikációkat az Egyesült Államok kormánya is közzétette a POSIX szabványok formájában. A különféle UNIX-ok forráskódjait számos egyetem használta egészen a Linux megjelenéséig, és a végzett szakemberektől elvárják, hogy jól ismerjék, és hasznosítsák karrierjük során mindazt, amit a UNIX belső működéséről tanultak az egyetemi évek alatt.
Perens számba veszi azt is, hogy a régebbi UNIX titkok mellett az SCO az újabb fejlesztések plagizálásával is vádolja az IBM-et, amelyek állítólag a Linux Intel Itanium processzorokon való hatékony működésével kapcsolatosak. A Linux Itanium portjának vezető fejlesztői (David Mosberger és Stephane Eranian) viszont a HP-nél dolgoznak, és maga az Itanium is a HP PA-RISC rendszerekkel buszkompatibilis. Perens még azt is megkockáztatja, hogy az SCO fegyvere visszafelé sülhet el, és majd a cégnek kell bizonyítania, hogy nem használt fel GNU/Linux forráskódot saját kereskedelmi UNIX rendszereiben.
"Érdemes megvizsgálnunk a Linux fejlesztői szervezetét" -- írja Perens -- "440 ember van felsorolva a Linux kernelben közreműködőként, de ez csak egy részleges lista. Ötvenezer sornál is több kódot írnak havonta csupán a kernelhez, míg más jelentős csoportok rendszerkönyvtárakat, segédprogramokat és alkalmazásokat készítenek [...], az SCO [pedig csak] egy kicsi, kétségbeesett vállalat [...], miért lenne szüksége a Linuxnak vagy az IBM-nek az SCO közreműködésére?" A kommentár teljes szövege a CNET oldalán olvasható.