Az Intel és a VIA elásta a csatabárdot
[HWSW, CNET] Évek óta tartó jogi huzavona után az Intel és a VIA Technologies peren kívüli megegyezéssel zárta le az alaplapi chipkészletekkel és mikroprocesszorokkal kapcsolatos szabadalmak megsértése miatt egymás ellen indított perek sorozatát. A két vállalat a megállapodás részeként tíz évre szóló keresztlicenc-megállapodást kötött. A VIA jövője szempontjából meghatározó jelentőségű egyezség pénzügyi részleteit a felek nem hozták nyilvánosságra.
A megegyezés értelmében mind az Intel, mind pedig a VIA ejti a másik vállalat ellen indított összes beadványát. A feleknek öt országban összesen tizenegy szabadalombitorlási pere volt folyamatban.
A megegyezés biztosítja a lehetőséget a VIA számára, hogy a jövőben is forgalmazhasson az Intel x86-os architektúrával kompatibilis mikroprocesszorokat, azonban idővel a tajvani vállalatnak biztosítania kell a processzorait kiszolgáló saját fejlesztésű infrastruktúrát. Ez azt jelenti, hogy a VIA processzorai nem használhatják az Intel által is alkalmazott processzorfoglalatokat és rendszerbusz-technológiát. Az Intel 1996-ban hasonló feltételekkel hosszabbította meg keresztlicenc-megállapodását az AMD-vel, amely így kényszerült az Athlon processzorait kiszolgáló új technológiák alkalmazására. A VIA három év türelmi időt kapott a feltételek teljesítésére.
A megegyezés másik fontos részeként az Intel négy évre biztosítja a VIA számára az Intel mikroprocesszorokat kiszolgáló lapkakészletek gyártásához szükséges licenceket, és beleegyezett, hogy öt évig nem indít szabadalombitorlási pert sem a VIA, sem a VIA partnerei ellen a lapkakészletekkel kapcsolatban. A tajvani vállalat nem meghatározott összegű licencdíjat fizet egyes termékek után.
A megállapodás egyértelműen az Intel érdekeinek érvényesítését jelenti. Craig Barrett vállalatának sikerült kisebb riválisát költséges technológiai fejlesztésekre kényszerítenie és licencdíjak megfizetésére köteleznie. A VIA ugyanakkor ismét legitim szereplővé válik a lapkakészletek piacán, ahol az elmúlt két évben -- éppen az Intellel folytatott pereskedésnek köszönhetően -- drámai mértékben csökkent a befolyása.
Amint az ismert, az Intel 2001 szeptemberében indított szabadalombitorlási pert a VIA ellen, azt követően, hogy az piacra dobta Pentium 4 processzorokat támogató P4X266 és P4M266 elnevezésű lapkakészleteit. Röviddel ezt követően a VIA viszontperelte az Intelt az IDT Centaur részlegének felvásárlásával birtokába került szabadalmak megsértése miatt.