Szöul tiltakozik a Hynixot sújtó amerikai határozat ellen
[SBN] A dél-koreai kormány túlzónak tartja az amerikai kereskedelmi minisztérium által a Hynix Semiconductor termékeire kiszabott importvám mértékét, és meg kívánja támadni a döntést. Amennyiben az USA végleges határozatában is kitart a több mint 57 százalékos vám mellett, Szöul a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) elé viszi az ügyet.
Amint arról korábban beszámoltunk, tavaly novemberben a világ második legnagyobb memóriagyártója, a egyesült államokbeli Micron Technology élt panasszal az amerikai kereskedelmi minisztériumnál. A Micron azt állította, hogy Dél-Korea legnagyobb memóriagyártói, a Hynix és a Samsung 2001-ben és 2002 első félévében összesen közel 12 milliárd dollár állami támogatáshoz jutottak és így mesterségesen alacsonyan tudták tartani áraikat.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium azt vizsgálta, hogy vajon a koreai kormány utasította-e a Hynix hitelező bankjait arra, hogy átütemezzék a cég adósságait, illetve elengedjék-e a vállalat egyes tartozásait. Vizsgálat tárgyát képezte továbbá, hogy a koreai memóriagyártóknak nyújtott adókedvezmények, illetve kedvezményes kölcsönök milyen hatással voltak a félvezető- és memóriaiparra.
A vizsgálat úgy találta, hogy a Hynix illegális állami segélyek révén tudott versenyben maradni a kiéleződő memóriapiacon, és a minisztérium előzetes határozata értelmében a vállalat termékeire 57,37 százalékos kiegyenlítő vámot szabnak ki az Egyesült Államokban. Elemzők szerint ez azt jelenti, hogy a Hynix gyakorlatilag kiszorul e piacról. A végleges döntés júniusban várható.
A Digital Chosun című helyi lap értesülései szerint a dél-koreai kormány tegnap válságtanácsot hívott össze a válaszlépés kidolgozása érdekében. A lap úgy tudja, hogy számos megoldási terv született; ezek egyike, hogy Szöul a WTO-nál pert indít az Egyesült Államok ellen, amennyiben az nem törli el az importvámot. Egyelőre azonban a koreai kormány bízik a békés megoldásban, és arra készül, hogy előadja álláspontját az április 20-a körül az országba érkező amerikai tényfeltáró bizottság előtt.