IDF, a helyszínről jelentjük: újdonságok a Prescott magos Pentium 4 processzorban
Az Intel Developer Forum második napján Justin Rattner és Joe Schutz, a Pentium 4 processzor tervezőcsapatának tagjai ismertették az év második felében megjelenő Prescott magos chipben fellelhető újdonságokat. Legnagyobb sajnálatomra a korábban már napvilágot látott pletykákat sem megerősíteni, sem cáfolni nem voltak hajlandók, így továbbra is maradtak fehér foltok a processzor képességeit illetően, de kétségtelenül tisztul a kép.
A Prescott magos Pentium 4 processzort az Intel 90 nanométeres csíkszélességgel fogja gyártani, aminek köszönhetően 4-5 GHz-es órajelet is elérhet. Természetesen ez a chip életciklusának végén fog bekövetkezni, vagyis előreláthatóan 2005-ben. A Prescott legfontosabb újdonsága a megnövelt méretű elsőszintű és másodszintű cache, a 800 MHz-es front side busz, a 13 implementált új utasítás, a továbbfejlesztett Hyper-Threading technológia, valamint a La Grande kódnéven ismert biztonsági funkció.
A Prescott magos Pentium 4 processzorban mind az elsőszintű adatcache, mind pedig a trace cache mérete megnövekedett. Az adatcache 8 kbyte helyett 16 kbyte lett, a trace cache mérete pedig szintén megkétszereződött, így közel 32 kbyte méretű. A másodszintű gyorsítótár a Northwoodban 512 kbyte volt, a Prescottba azonban már 1 Mbyte-os L2 cache került. Az új Pentium 4 processzor 800 MHz-es -- 200 MHz-es quad pumped -- front side busszal működik.
Mikroarhitektúrális szinten jelentős újdonságnak számít a továbbfejlesztett pre-fetch funkció és az új elágazásbecslő egység, azonban ezek részleteiről az előadók nem árultak el semmit. Annál többet tudhattunk meg az új utasításokról: a 13 új parancs közül 5 a komplex aritmetikai műveletek gyorsítására szolgál, 4 új lebegőpontos vektorutasításunk is van, ezen felül 2 utasítás szolgál a Hyper-Threading hatékonyabb kihasználására, illetve 1-1 új utasítás áll rendelkezésre a videotömörítés gyorsítására, valamint lebegőpontos számok egészé konvertálásához.
A tervezők beszéltek a szimmetrikus és aszimmetrikus többszálú utasításvégrehajtásról is. A Hyper-Threading jelenlegi formájában szimmetrikus többszálú utasításvégrehajtást támogat, de a jövőben elképzelhető hogy aszimmetrikus többszálúságot is támogat majd. Ennek segítségével még az egyszálú alkalmazások is gyorsíthatók, mégpedig olyan módon, hogy a processzor saját maga ún. segédszálakat indít, amelyek a fő utasításszálat szolgálják ki, gyorsítva annak futását. A segédszálak tipikusan legfeljebb egy tucat utasításból álló programrészletek, amelyek hardveres szinten születnek, így használatuk nem kötött operációs rendszerhez vagy alkalmazáshoz.
Újságírói kérdésre válaszolva a tervezők elmondták, hogy az előrelátható jövőben nem tervezik kettőnél több utasításszál támogatását a Hyper-Threading technológiában. Az elhangzottak alapján gyakorlatilag biztosnak tekinthető, hogy a Precott magos Pentium 4 nem támogat majd 64 bites utasításokat vagy 64 bites működést, vagyis az erről szóló pletykák alaptalannak tekinthetők. A legfontosabb kérdés azonban továbbra is nyitva maradt: Kevin Krewell, a Microprocessor Report című tekintélyes szaklap főszerkesztője arról faggatta a tervezőmérnököket, hogy hogyan fognak változni a Prescott magos processzor egész végrehajtóegységei, azonban a mérnökök erre a kérdésre nem válaszoltak.