Brüsszel jóváhagyta az IBM-Rational ügyletet
[Bloomberg] Az Európai Bizottság ma közölte, hogy versenyügyi szempontból nem kifogásolható az IBM és a Rational Software tavaly év végén nyilvánosságra hozott felvásárlási megállapodása. Amint az ismert, az IBM december elején jelentette be, hogy 2,1 milliárd dollárért felvásárolja az üzleti alkalmazások és egyéb szoftverek készítéséhez használt, nyílt ipari szabványokon alapuló fejlesztői eszközöket forgalmazó Rational Software-t.
A bizottság azt vizsgálta, hogy az akvizíció révén -- esetlegesen versenyellenes gyakorlatot folytatva -- domináns pozícióba kerülhet-e az IBM a piacon. Közleményében a hatóság kiemeli, hogy az erős piaci szereplők, a nyílt szabványokon alapuló Java alkalmazások, a fejlődés rendkívül gyors üteme, illetőleg az ügyfelek hajlandósága arra, hogy több gyártó termékeire is támaszkodjanak, igen valószínűtlenné teszi mindezt; így Európa nem kifogásolja a felvásárlást.
Az IBM történetében a Rational-ügylet a legnagyobb értékű akvizíció a Lotus Notes 1995-ös felvásárlása óta. A két fél megállapodása értelmében az IBM -- az aktuális árfolyamnál 28 százalékkal többet -- 10,50 dollárt fizet minden egyes Rational-részvényért, így az ügylet összértéke megközelítőleg 2,1 milliárd dollárra rúg. A várakozások szerint -- amennyiben a részvényesek és a hatóságok egyaránt jóváhagyják -- a felvásárlás 2003 első negyedévében zárul le.
A cupertinoi (Kalifornia) központú Rational jelenleg 3400 alkalmazottat foglalkoztat és a világ 89 országában vannak ügyfelei. A cég becslései szerint termékeit több mint 600 000 szoftverfejlesztő használja világszerte. A két vállalat megegyezésének értelmében az IBM átveszi a Rational alkalmazottait, és a céget az IBM Software Groupba integrálja -- a WebSphere, a Lotus, a Tivoli és a DB2 mellett -- ötödik önálló üzletágként.
A Rational-akvizíció újabb jele annak, hogy az IBM csökkenteni kívánja függését a bizonytalan hardverüzletágtól. Amint az ismert, a vállalat idén nyáron jelentette be, hogy 2,05 milliárd dollárért eladja régóta veszteséges merevlemez-gyártó üzletágát a japán Hitachinak. Később pedig a cég egy 3,5 milliárd dolláros ügylet keretében megvásárolta a PricewaterhouseCoopers tanácsadó üzletágát.